آماده‌سازی دو مرز عراق برای ترانزیت بین ایران و سوریه/ نمایشگاه تجاری سوریه خردادماه برگزار می‌شود

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در مورد تجارت با سوریه موضوع حمل و نقل است. وزیر راه عراق قول‌هایی در این مورد داده و ظاهراً دو مرز را برای این کار آماده می‌کنند.

علی اصغر زبردست در مورد وضعیت تجاری ایران و سوریه اظهار کرد: بزرگترین مشکل ما در مورد تجارت با سوریه موضوع حمل و نقل است. وزیر راه عراق قول‌هایی در این مورد داده است و ظاهراً دو مرز را برای این کار آماده می‌کنند.

وی در این مورد توضیح داد: یکی از این مرزهای در نظر گرفته شده یعنی مرز بوکان، بین سوریه و ترکیه مشترک است و دیگری مرز موصل است. قرار است مسائل امنیتی در این دو مرز حل شود تا بتوانیم از این طریق، مراودات خود را انجام دهیم. این که بخواهیم از طریق کشتی حمل و نقل تجاری خود را پیش ببریم کار سختی است‌.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تصریح کرد: از آنجا که وضعیت ارتباطی ترکیه و سوریه دچار مشکل شده است، نمی‌توان از طریق ترکیه وارد این کشور شد. از طریق کشتیرانی هم زمان طولانی می‌برد و برای استفاده از آن هزینه‌های بالایی را باید متحمل شویم. بهترین مسیری که می توانیم از آن طریق وارد سوریه شویم، گذر از عراق است.

زبردست در مورد روند تجاری ایران و سوریه در سال ۱۴۰۰ گفت: به نظر می‌رسد روند تجاری ایران و سوریه در سال پیش رو وضعیت بهتری پیدا کند چراکه در نشست‌هایی که با مسئولان سوری داشتیم توافقات خوبی انجام شده است.

وی افزود: اولین نمایشگاه سوریه در ایران در خرداد ماه امسال برگزار می‌شود که می‌تواند به ایجاد ارتباطات تجاری خوب به بازرگانان دو کشور کمک کند. دو ماه بعد از آن نیز ما در سوریه یک نمایشگاه تجاری برگزار می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.