استقبال بلاروس از ۳ پیشنهاد ایران برای توسعه روابط تجاری

معاون وزیر صنایع بلاروس با استقبال از ۳ پیشنهاد ویژه معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت برای توسعه روابط تجاری ایران و بلاروس، این کشور را آماده اجرای هر ۳پیشنهاد دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، نشست هماهنگی پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلاروس با حضور علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، خاریتونچیک ، معاون وزارت صنایع بلاروس، یاری سفیر ایران در مینسک و کالسوف، سفیر بلاروس در تهران به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه مقرر شد تا پانزدهمین کمیسیون مشترک 2 کشور در تابستان سالجاری به میزبانی مینسک برگزار شود.

در ابتدای این نشست پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، بر لزوم برنامه ریزی جهت اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک بلافاصله بعد از برگزاری گفت: در نشست های تخصصی میان کمیته های دو طرف، متن توافقات کمیسیون مشترک آماده و به تایید طرف ایران رسیده است و امیدواریم به زودی برای امضای نهایی میان ورزای 2 کشور آماده شود.

وی مهمترین موضوع بعد از امضای سند نهایی را ورود به مرحله اجرا عنوان کرد و افزود: حجم 40 میلیون دلاری تبادلات تجاری 2 کشور بسیار ناچیز است و با توجه به رابطه 2 کشور این عدد باید به سرعت به یک عدد قابل قبول برسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پیشنهادی عنوان کرد: در کنار کمیسیون تجاری پیشنهاد می کنیم که هیأت تجاری نیز از ایران عازم بلاروس شود تا تجار دو کشور بتوانند با ظرفیت های یکدیگر اشنا و در جلسات B2B به توافقات لازم دست پیدا کنند. چرا که لازمه توسعه روابط تجاری میان کشورها، شناخت تجار از ظرفیت های یکدیگر است.

وی در پیشنهادی دیگر موضوع اعزام نمایندگان صنایع مهم و پیشرفته ایران به بلاروس را مطرح کرد و این موضوع را سبب ایجاد پیوند میان صنایع اصلی دو کشور خواند.

پیشنهاد بعدی پیمان پاک مربوط به همکاری دو کشور در ایجاد کریدور شمال- جنوب اختصاص داشت تا کشور بلاروس بتواند برای صادرات محصولات خود از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و شرق آفریقا دسترسی پیدا کند.

در ادامه این نشست خاریتونچیک، معاون وزارت صنایع بلاروس با استقبال از هر ۳ پیشنهاد رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران در زمینه تجارت تجارب بسیار خوبی دارد و این تجربه می تواند به توسعه روابط 2 کشور کمک کند.

وی ادامه داد: ما اماده هستیم تا برای تجار ایرانی و نمایندگان صنایع ایران هر ملاقاتی که درخواست دارند را با همتایان بلاروسی شان ترتیب دهیم تا مناسبات تجاری میان 2 کشور توسعه یابد.

معاون وزیر صنایع بلاروس همچنین اعلام کرد که بلاروس آماده پذیرایی از هیأت ایران در کمیسیون مشترک و هیدات های تجاری و صنعتی همراه خواهد بود.

در ادامه این نشست، سفیر بلاروس در تهران نیز از برقراری روابط حسنه میان بلاروس و اتاق بازرگانی و صنایع ایران گفت و افزود: ما از پیشنهادات ارائه شده توسط رئیس سازمان توسعه تجارت استقبال می کنیم و تا زمان برگزاری کمیسیون مشترک برای تمامی موارد آن اماده می شویم.

یاری سفیر ایران در بلاروس نیز بر ایجاد زیر ساخت های تجارت میان 2 کشور تاکید کرد و افزود: تسهیل در صدور روادید تجار و رانندگان می تواند زمینه را برای تحقق تمامی اهداف کمیسیون مشترک اماده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.