اعطای اقامت ۵ ساله با سرمایه‌گذاری ۹۰ هزار یورویی در ایران

مدت زمان اعطای اقامت به سرمایه گذاران خارجی از «سه» به «پنج» سال و میزان سپرده‌گذاری مورد نیاز جهت این امر، از ۲۵۰ هزار دلار به ۹۰ هزار یورو در مصوبه جدید هیات دولت کاهش یافت.

ابوالفضل کوده ئی” مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با اعلام این خبر و با اشاره به تصویب پیشنهاد وزارت اقتصاد در هیات دولت در خصوص “کاهش میزان حداقل سرمایه یا سپرده” و “افزایش سال‌های مجوز اقامت” برای سرمایه گذاران خارجی، هدف از این مصوبه را تشویق هر چه بیشتر اتباع کشور های خارجی و بویژه کشورهای همسایه برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام کرد.

کوده‌ئی موضوع اقامت در ایران را به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات مورد توجه  سرمایه گذاران خارجی و اشخاص مرتبط با آنها ارزیابی کرد و گفت: بر همین اساس اصلاح مصوبه اعطای اقامت پنج ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی که قبلا در سال 1398 به تصویب هیات وزیران رسیده بود ، مجدداً در دستور کار وزارت امور  اقتصادی و دارایی و متعاقباً دولت قرار گرفت و پس از انجام اصلاحات لازم به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت و  هیات وزیران رسید.

وی افزود: تغییرات انجام شده در مصوبه جدید نسبت به مصوبه قبلی  به این صورت است که ، میزان سپرده گذاری مورد نیاز جهت اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی از 250 هزاردلار در مصوبه قبلی به میزان 90 هزار یورو در مصوبه جدید کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: بر این مبنا، فرد سرمایه گذار، مدیران و کارشناسان خارجی وی و نیز مدیران و کارشناسان خارجی بنگاه های اقتصادی که سرمایه خارجی در آن بکار گرفته شده باشد، به علاوه همسر، فرزاندان ذکور زیر 18 سال و اناث مجرد و پدر و مادر تحت تکفل آنها نیز، از مزایای این مصوبه برخوردار خواهند شد.

کوده‌ئی مخاطبان این مصوبه هیات دولت را کلیه اتباع خارجی یا متقاضیان خارجی اخذ اقامت پنج ساله کشورمان اعلام کرد که اقدام به سپرده گذاری بلند مدت در ایران کرده و با رعایت شیوه نامه مصوب مربوط به این آیین نامه، فرم درخواست را تکمیل و مدارک هویتی خود را ارائه داده باشند.

وی، اهمیت و ضرورت جذب منابع مالی خارجی به کشور با توجه به رقابت موجود در این زمینه بین کشورهای منطقه (و بویژه همسایه) را به عنوان هدف اصلی ارائه این مصوبه عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.