افزایش صادرات بدون رشد واردات به معنای خام‌فروشی است

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با بیان اینکه در چرخه تولید واردات کالا نقش مهمی ایفا می‌کند، گفت: در صورتی که صادرات بدون افزایش واردات رشد داشته باشد نشان‌دهنده منابع‌فروشی و خام‌فروشی است.

«فرشید فرزانگان» با بیان اینکه تجارت ایران و امارات روند افزایشی را طی می کند، اظهار داشت: آمارها نشان می دهد به تدریج ارزش میانگین صادراتی تجارت دو کشور کمتر و ارزش میانگین وارداتی بیشتر می شود که این روند شرایط مناسبی برای اقتصاد فراهم نمی کند، زیرا معنای افزایش خام فروشی و منابع فروشی را در خود دارد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با بیان اینکه آمارها نشان می دهد در سال جاری این کشور در جایگاه نخستین شریک تجاری ایران به جای چین در حوزه واردات قرارگرفته است، تاکید کرد: در فروردین ماه سال جاری میزان واردات ایران از امارات ۷۸۸ میلیون دلار، از چین ۶۵۶ میلیون دلار، از ترکیه ۲۴۷ میلیون دلار، از هند ۱۳۳ میلیون دلار و از روسیه ۱۳۲ میلیون دلار بوده که آلمان جایگاه خود را در این بخش به روسیه واگذار کرده است.

وی با بیان اینکه در زمینه صادرات، امارات در جایگاه سوم شرکای تجاری کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: در همین مدت ایران به چین ۹۷۴ میلیون دلار، به عراق ۴۲۸ میلیون دلار، به امارات ۴۱۷ میلیون دلار و به ترکیه ۱۷۷ میلیون دلار صادرات داشته که در این میان ترکیه رشد قابل توجهی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

فرزانگان با بیان اینکه تجارت جهانی در نخستین فصل ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل جهش ۱۰ درصدی پیدا کرده است، گفت: محرک اصلی رشد تجارت، صادرات اقتصادهای شرق آسیا است و در سایر مناطق در حال توسعه، تجارت با سرعت کمتری بهبود خواهد یافت، اما تجارت کشورهای پیشرفته به تدریج تقویت می شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در فصل دوم ۲۰۲۱ بهبود کیفیت اقتصاد در دنیا سریع تر از دو رکود اقتصادی پیشین باشد، تصریح کرد: چشم انداز تجارت سال جاری میلادی وابسته به روند واکسیناسیون در جهان است اما انتظار می رود بسته های محرک مالی از بهبود تجارت جهانی حمایت کند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بر همین اساس اقتصادهای قدرتمند به سرعت خود را احیا می کنند و انتظار می رود که چین و آمریکا به عنوان عامل اصلی رشد جهانی، تاثیرات مثبتی در اقتصاد کشورهایی که تجارت آنها با این دو کشور تلفیق شده، بگذارد.

وی در خصوص انتظارات از دولت آینده، تصریح کرد: کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی، تک رقمی کردن تورم، بهبود محیط کسب و کار، اولویت دهی به شرکت های کوچک و متوسط، افزایش رقابت پذیری در اقتصاد، اصلاح ساختاری اقتصاد، کاهش نرخ بیکاری، افزایش اقتصادی، مشارکت و بهره برداری کارآمد و بهینه از منابع طبیعی، حفظ محیط زیست، کمبود آب و بحران هایی که در زمینه مصرف و اتلاف انرژی داریم چالش های پراهمیت کشور است که لازم است همواره به آن پرداخته شود.

فرزانگان تاکید کرد: تعامل با جهان به ویژه همسایگان، کشورهای آفریقایی، هند و چین با نگاه دو سویه به غرب و شرق به صورت همزمان از دیگر خواسته های فعالان اقتصادی است.

وی با بیان اینکه افزایش حجم تجارت، در صادرات و واردات اهمیت بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: گسترش صادرات بدون رشد واردات معنای خام فروشی مواد اولیه را می دهد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات تصریح کرد: واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز کشور در خطوط تولید، افزایش تولید کالا را به همراه دارد که در نتیجه اشتغال نیز افزایش می یابد و موجب کاهش صادرات منابع خام فروشی می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که افزایش صادرات بدون توجه به واردات به می تواند این معنا باشد که تولید کمتری در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه ارزش وارداتی ۱۵ کشور همسایه بالغ بر یک هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار است، تاکید کرد: در این میان ایران سهم دو درصدی از بازار منطقه را در اختیار دارد و امارات متحده عربی با ۲۶۱ میلیارد دلار حجم تجاری بزرگترین بازار صادراتی کشورهای منطقه محسوب می شود.

فرزانگان تصریح کرد: روسیه ۲۳۸ میلیارد دلار، ترکیه ۲۲۳ میلیارد دلار، عربستان ۱۴۵ میلیارد دلار، پاکستان ۶۰ میلیارد دلار و عراق ۵۳ میلیارد دلار قرار دارند که در صورت برنامه راهبردی افزایش صادرات ایران به این کشورها می توانیم سهم بیشتری از بازار منطقه را به دست آوریم.

وی تاکید کرد: مواد پتروشیمی و پایه نفتی، محصولات شیمیایی سلولزی، مواد و صنایع فلزی، میعانات گازی، خودرو و قطعات آن، مواد صنایع معدنی غیر فلزی، میوه و تره بار، شیرینی و شکلات، صنایع تبدیلی، صنایع نساجی، برق و الکترونیک ،محصولات لبنی، دام و طیور، لوازم خانگی و خشکبار پتانسیل های صادراتی کشور هستند.

به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، در نیمه نخست این لیست صادراتی نیاز به بهبود مراودات بانکی دیده می شود اما در نیمه دوم لیست صادراتی مذکور احتیاج کمتری به تسهیل شرایط مالی دارند، بر همین اساس هر چه سخت گیری سیستم نقل و انتقالات پولی کاهش پیدا کند به تجارت اقلام اصلی تجاری کشور کمک بیشتری خواهد شد.

فرزانگان اظهار داشت: همچنین هزینه های حمل و نقل ایران در استاندارد جهانی بسیار زیاد است اما کیفیت کمتری در این زمینه داریم که نیاز به چاره اندیشی دارد زیرا میزان تجارت را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ثبات در روند وضع قوانین و مقررات حفظ شود و موافقت نامه های تجارت ترجیحی و آزاد افزایش پیدا کند و همچنین بخشنامه های محدودیت زا در تجارت به عنوان موانع پراهمیتی است که باید برداشته شود.

به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات، در نظر گرفتن مشوق های صادراتی، تقویت شرکت های فعال در حوزه صدور کالا و بهبود زیرساخت ها از دیگر نیازهای کشور در حوزه تجارت است.

وی در خصوص واردات کالا از کشورهای دیگر به امارات و در نهایت ایران گفت: یکی از دلایل رشد تجارت با این کشور، ورود کالای کشورهای دیگر به امارات و سپس به ایران است که البته برای تجارت مطلوب نیست و باعث افزایش هزینه های ورود کالا می شود.

به گفته فرزانگان، امکانات قابل توجهی در خصوص صنایع لجستیک، حمل و نقل و بنادر در کشور امارات به صورت توسعه یافته وجود دارد و در این مدت نیز به ویژه دبی همکاری بسیار خوبی را برخلاف فشارهای جهانی با ایران داشتند.

وی تاکید کرد: در دوران شیوع کرونا نیز همکاری ایران و امارات ادامه داشته است و پیش بینی می شود که در شرایط پیش رو نیز افزایش داشته باشد.

وی در خصوص تجارت کالاها در زمان شیوع ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: در این مدت صنایع داروسازی، تجهیزات پزشکی، تجهیزات ارتباطی و اداری، مواد معدنی و غذایی رشد خوبی را رقم زده است و در مقابل سهم بخش انرژی، زیرساخت ها و تجهیزات حمل و نقل  در تجارت بین المللی کاهش یافته است.

در ۲ ماهه نخست سال‌جاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.