افزایش ۱۱۰ درصدی صادرات خاویار در نیمه نخست امسال

معاون دفتر آمار گمرک گفت: در نیمه نخست امسال، بیش ۱.۳ تن خاویار به ۲۳ کشور جهان صادر شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱۰ درصد در وزن و ۵۰ درصد در ارزش افزایش داشته است.

به گزارش گمرک ایران، آرزو غنیون، معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران گفت: خاویار ایران همواره از کالاهای صادراتی منحصر به فرد کشور است که در اقصی نقاط جهان طرفداران خاص خود را دارد، بر اساس آمار و اطلاعات موجود و مقدماتی تجارت خارجی کشور، طی نیمه نخست امسال، به میزان ۱.۳ تن خاویار به ارزش ۵۳۹ هزار دلار به ۲۳ کشور دنیا صادر شده است.

وی اضافه کرد: این میزان صادرات خاویار، نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاکی از افزایش ۱۱۰ درصدی در وزن و ۵۰ درصدی در ارزش است به عبارت دیگر میزان صادرات خاویار طی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به میزان ۶۰۵ کیلوگرم و به ارزش ۳۶۰ هزار دلار بوده است.

معاون دفتر آمار گمرک در خصوص مقاصد صادرات این محصول گفت: عمده‌ترین شریک تجاری در خرید خاویار ایران، کشور امارات متحده عربی (به عنوان کشور طرف معامله) بوده که به تنهایی خریدار حدود ۳۲ درصد از سهم وزنی و ارزشی خاویار ایران در ۶ ماهه نخست امسال بوده است. پس از آن کشور انگلستان با سهمی حدود ۱۷ درصد از وزن کل صادرات خاویار، در رتبه دوم قرار گرفته است.

غنیون افزود: کشورهای پرتغال، کویت و ژاپن هریک با سهم حدودی ۶ درصد از وزن کل خاویار صادراتی ایران در نیمه نخست سال جاری، رتبه‌های بعدی را از آن خود کردند.

این مقام مسئول تصریح کرد: از این میزان صادرات خاویار، ۴۶۶ کیلوگرم به ارزش ۲۰۲ هزار دلار به پنج کشور اروپایی انگلیس، اسپانیا، سوئیس، یونان و پرتغال صادر شده است که به تعبیری حدود ۳۷ درصد خاویار صادراتی ایران به اروپا بوده است.

معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران گفت: هرچند خاویار در زمره کالاهای لوکس به شمار می‌رود و خریداران محدود و ویژه خود را دارد و از طرفی در مقایسه با کل صادرات غیر نفتی کشور، سهم بسیار ناچیزی از وزن و ارزش را داراست، اما شایسته است به عنوان کالایی نشان دار از کشور ایران، همانند فرش دستباف، زعفران و … همواره در فهرست کالاهای صادراتی ایران، جای داشته و بلکه بدرخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.