امارات می‌خواهد به شریک تجاری اول ایران تبدیل شود

رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی امارات در دیدار با غلامحسین شافعی، با تأکید بر ظرفیت‌های مختلف همکاری با ایران تأکید کرد: هدف ما این است که به شریک تجاری اول ایران تبدیل شویم.

عبدالله محمد المزروعی، رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی امارات متحده عربی که در راس یک هیات تجاری به کشورمان سفر کرده است، با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، دو طرف در خصوص زمینه‌های مناسب همکاری، مناسبات اقتصادی و چگونگی گسترش روابط تجاری میان بخش‌های خصوصی ایران و امارات بحث و تبادل نظر کردند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با بیان اینکه امارات از مهم‌ترین کشورهای همسایه ایران با رابطه عمیق تاریخی است، گفت: امارات بعد از چین، دومین شریک تجاری ایران در دنیاست و حجم مبادلات ما به حدود 24 میلیارد دلار رسیده است. در این راستا در تلاشیم از ظرفیت‌های موجود برای توسعه هر چه بیشتر مبادلات تجاری میان بخش‌های خصوصی دو کشور استفاده کنیم.

او با بیان اینکه ظرفیت‌های همکاری ما با امارات می‌تواند بسیار بالاتر از رقم 24 میلیارد دلار باشد افزود: موقعیت‌های جغرافیایی دو کشور می‌تواند زمینه مناسبی برای افزایش حجم مناسبات تجاری باشد. نباید به ایران صرفاً به عنوان بازار 80 میلیونی نگاه کرد. با وجود کشورهای آسیای میانه، افغانستان در همسایگی ایران و با وجود کشورهای حوزه قفقاز که شاهراه ارتباطی آن‌ها به سمت دریای آزاد از ایران می‌گذرد، ایران را باید به عنوان بازار بالای 400 میلیون نفری مورد توجه قرار داد. حضور ایران در اوراسیا و شانگهای ما را به بازار بزرگ‌تری متصل می‌کند که می‌تواند همکاری‌های ما را با امارات توسعه بخشد.

او افزود: ما می‌توانیم در اثرگذاری بر روی کریدورهای شمال-جنوب و غرب-شرق همکاری‌های سازنده داشته باشیم و از این نظر به طور جهشی روابط اقتصادی‌مان را گسترش دهیم.

رئیس اتاق ایران ابراز امیدواری کرد: وضعیت بخش‌های خصوصی دو کشور در ادامه و با رفت‌وآمدهای متقابل هیات‌های تجاری و همکاری اتاق‌های ایران و امارات در موقعیت بهتری قرار بگیرد.

رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی امارات هم در این دیدار گفت: اگرچه اینکه امارات دومین شریک تجاری ایران است امری مثبت محسوب می‌شود؛ اما مایل به گسترش سطح مناسبات تجاری با ایران هستیم. اقتصاد ایران و امارات با توجه به موقعیت جغرافیایی آن‌ها مکمل یکدیگر است.

او همکاری‌های ترانزیتی بین ایران و امارات را یکی از زمینه‌های مهم همکاری بین دو کشور برشمرد و افزود: در اتاق امارات با همکاری شما برای رفع موانع موجود در مسیر تجاری دو کشور تلاش خواهیم کرد.

شافعی نیز در ادامه گفت: در گذشته رقم مبادلات ما 30 میلیارد لار و امارات اولین شریک تجاری ما بوده است. یقین دارم با فضای ایجاد شده به سرعت به حجم 30 میلیاردی تبادلات تجاری و بیشتر خواهیم رسید. امارات ارزان‌ترین حمل‌ونقل را برای صادرات ایران دارد و فرصت‌هایی از این دست می‌تواند این کشور را در رتبه اول شریک تجاری ما قرار دهد.

او تأکید کرد: اتاق ایران آماده است هر اقدامی برای توسعه روابط اقتصادی با امارات انجام دهد. امیدواریم امکان حضور بخش‌های خصوصی دو کشور در مناسبات تجاری پررنگ‌تر شود و به اهداف توسعه تجاری دو کشور دست یابیم.

محمد خزاعی، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) هم در این دیدار با اشاره به گفت‌وگوهای خود با همتای اماراتی گفت: هر دو طرف توافق داریم که از ظرفیت ICC و اتاق مشترک برای افزایش همکاری‌های آق دو کشور استفاده کنیم.

دبیرکل icc امارات نیز با بیان اینکه اتاق‌های بین‌المللی امارات و ایران با هم ارتباط خوبی دارند افزود: در رابطه با سازوکار اقدامات مشترک به توافق‌هایی رسیدیم و بریان اساس اقدامات خود را ادامه خواهیم داد. | اتاق بازرگانی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.