بررسی تهاتر کالای ایرانی با یک کشور جدید

رییس سازمان توسعه تجارت در جریان سفر خود به ازبکستان، درباره نحوه پیگیری مناسبات تجاری میان دو کشور توافقاتی را به امضا رساند.

رونق تجارت، حل مشکلات تجار در موضوعات حمل و نقلی و لجستیکی و همچنین مسائل بانکی و بررسی راه‌های تهاتر از موضوعات مهمی بود که در روز اول سفر علیرضا پیمان پاک- رئیس سازمان توسعه تجارت به تاشکند و دیدار با مقامات ازبکستان به آن پرداخته شد.

در روز اول این سفر پیمان پاک دیداری با بدرالدین عابداف- معاون وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان داشت و در این نشست راهکارهای توسعه تجارت، سرمایه گذاری‌های مشترک و حل مشکلات پیش روی تجار ایرانی و ازبک در مسیر توسعه تجارت میان دو کشور مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

یکی دیگر از دستاوردهای این نشست، به جریان افتادن موافقت نامه اصل دولت کامله الوداد به عنوان یک موافقت نامه گمرکی که امتیازات ویژه‌ای برای ایران در پی دارد، بود که بعد از مدتها توقف مقرر شد تا برای انعقاد و پیاده سازی آن اقدام شود.

بررسی ساز و کار تهاتر و مدل های مختلف آن نیز از جمله مواردی بود که طرفین در مورد آن به صحبت پرداختند و مقرر شد تا نشست های کارشناسی در این خصوص برگزار شود.

از دیگر مهمترین دستاوردهای سفر به ازبکستان و دیدار با معاون وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان می توان به توافقات کلی برای امضای موافقت نامه تعرفه ترجیحی اشاره کرد. در این دیدار مقرر شد تا هفته آینده یک هیأت کارشناسی از ایران عازم تاشکند شوند تا موافقت نامه تعرفه ترجیحی آماده امضا در سفر آتی ریاست جمهوری کشورمان به ازبکستان شود.

همکاری صندوق ضمانت و صندوق های متناظر آن در ازبکستان و ایجاد کارگروه مشترک با حضور سازمان توسعه تجارت و سازمان بنادر جمهوری اسلامی ایران، وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی و وزارت حمل و نقل ازبکستان نیز از دیگر مواردی بود که طرفین در مورد آن به توافق رسیدند.

همچنین مقرر شد تا همزمان با اجلاس سران شانگهای در ازبکستان، یک هیأت تجاری بزرگ نیز به این کشور سفر کند و نشست های B2B با تجار و همتایان خود داشته باشد.

توسعه همکاری‌های مشترک در چابهار و فعالسازی کریدور شمال – جنوب برای استفاده ترانزیتی ازبکستان یکی از مواردی بود که هم در این جلسه و هم در دیدار با چریف، معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان در مورد آن بحث و گفت‌وگو شد و بر این اساس مقرر شد تا زمان اجلاس سران شانگهای، 2 مسیر ترانزیتی ازبکستان-افغانستان-چابهار و ازبکستان-ترکمنستان-چابهار فعال و مورد بررسی قرار گیرند تا مسیر نهایی مشخص و توسعه داده شود.

موضوع ایجاد شرکت حمل و نقل مشترک نیز از جمله مواردی بود که در دیدار با چریف، معاون وزیر حمل و نقل ازبکستان مطرح شد. در این دیدار طرفین در خصوص ورود واگن ها و سیر این واگن ها در ازبکستان، حل مشکلات حمل و نقلی و لجستیکی گفت‌وگو کردند و مقرر شد تا با ایجاد کمیته مشترک حمل و نقل و ترانزیت بین دو کشور که در چهاردهمین کمیسیون مشترک توافق شده است، این مشکلات بررسی و حل شوند.

همچنین همزمان با سفر پیمان پاک به ازبکستان، اولین کامیون ترانزیتی ایران بعد از سالها از مسیر ترکمنستان وارد ازبکستان شد که این مهم با با پیگیری های رئیس جمهور دولت سیزدهم محقق شد.

بر اساس گزارش سایت سازمان توسعه تجارت، دیدار با تجار ایرانی مقیم ازبکستان و بررسی مشکلات این تجار در راه توسعه تجارت با ازبکستان از دیگر برنامه های پیمان پاک بود که در آن تجار به بیان مشکلاتی از قبیل اختلاف ارز نیمایی با ارز آزاد، هزینه های ورود خودروهای ایرانی به ازبکستان، صدور و مهلت ویزای تجار و زیر ساخت های گمرکی پرداختند.

در این دیدار تجار خواستار تسهیل صدور روادید مدت دار تجار و حذف آن شدند. همچنین موضوع فعالسازی بانک های ایرانی در ازبکستان، صدور ضمانت نامه های لازم برای خدمات فنی و مهندسی، ضرورت فعال سازی اتاق مشترک ایران و ازبکستان، توجه ویژه به لجستیک و ایجاد بارانداز و هاب منطقه ای در ازبکستان و توسعه زیرساخت ها در گمرک سرخس و توسعه انبارهای این گمرک از دیگر مواردی بود که در دیدار با تجار ایرانی مقیم ازبکستان مطرح شد./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.