تجارت سه ماهه کشور به ۲۵.۵ میلیارد دلار رسید

معاون وزیر اقتصاد از تجارت غیر نفتی 25.5 میلیارد دلاری کشور در سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: با پیشتازی سه ماهه صادرات نسبت به واردات در سال جدید تراز تجاری کشور مثبت 605 میلیون دلار شد.

علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران در خصوص کارنامه تجارت خارجی غیر نفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در سه ماهه امسال نزدیک به 36میلیون تن کالا به ارزش 25.5میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد 19.5درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم.

وی افزود: سهم صادرات کشورمان از این میزان تجارت، 27.7میلیون تن کالا به ارزش 13میلیارد و 69میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش 21درصدی همراه بوده است.

رئیس کل گمرک در خصوص میزان واردات سه ماهه کشور گفت: واردات کشورمان در این مدت نیز با هشت میلیون و 154هزار تن به 12میلیارد و 464میلیون دلار رسید که 18درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال، تراز تجاری کشور مثبت 605میلیون دلار شد که این پیوستگی سه ماهه برای کشورمان بی‌سابقه بوده است.

مقدسی در خصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت:در سه ماه نخست امسال کشورهای چین با چهار میلیارد و 214میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و 824میلیون دلار،ترکیه با یک میلیارد و 737میلیون دلار،امارات با یک میلیارد و 645میلیون دلار و هند با 424میلیون دلار، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی کشورمان  بودند.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار توضیح داد: کشورهای امارات با سه میلیارد و 426میلیون دلار، چین با سه میلیارد و 131میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و  273میلیون دلار،هند با 512میلیون دلار و آلمان با 456میلیون دلار، پنج کشور نخست تامین کننده کالاهای مورد نیاز کشورمان در فصل بهار بودند.

مقدسی در خصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار گفت: در سه ماه نخست امسال سه میلیون و 674هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل، با رشد 32درصدی همراه بوده است، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.