تجارت

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

نائب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: اتخاذ یک استراتژی کارآمد که به توسعه اقتصادی و تجاری کشور منجر شود، در سایه قوانین و دستورالعمل‌هایی که مکرر دستخوش تغییر می شوند، ممکن و میسر نخواهد بود. امروز فرصت‌های تجاری در سایه غفلت‌های ما از دست می روند. همه ما شرایط دشوار موجود را تحمل می‌کنیم اما آنچه که غیرقابل تحمل است، عدم همراهی مسئولان، در قواره اختیاراتشان است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «محمود سیادت» در نشست کمیسیون «تجارت» پارلمان بخش خصوصی استان که به منظور بررسی وضعیت تجارت از طریق مرزهای استان و رسیدگی به آخرین وضعیت همکاری تجاری با ترکمنستان برگزار شد، افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور در برهه دشوار و پیچیده‌ای قرار دارد. تحریم ها و فشارهای بیرونی، با بحران شیوع بیماری کووید-19 دوچندان شد و محدودیت‌های صادراتی و کاهش تقاضا در بازار به انضمام مشکلات ساختاری و مدیریتی، شرایط بغرنجی را برای فعالان اقتصادی و آحاد جامعه رقم زده است.

سیادت اظهار کرد: امیدواریم آنچه که در این کمیسیون و سایر مراجع تخصصی مطرح می‌شود فراتر از حرف‌ها و انتقادات معمول باشد و تاثیری را رقم بزند.

*پیگیری دغدغه های فعالان اقتصادی

در ادامه جلسه، دبیر کمیسیون تجارت اتاق مشهد به دستورات کار این جلسه اشاره کرد و توضیح داد: وضعیت همکاری تجاری با کشور ترکمنستان، یکی از دغدغه های فعالان اقتصادی می باشد که در جلسات متعددی مطرح شده است. در نشست پیشین این کمیسیون، مشکلات ترانزیت با ترکمنستان از طریق آقای ارباب خالص، سفیر ایران در این کشور مطرح و مقرر شد تا شرایط و زیرساخت های مورد نظر این کشور همسایه در مرزهای اینچه‌برون، سرخس و لطف‌آباد به فراهم آید و مسیر ترانزیت از سر گرفته شود.

علیرضا عزیزی ادامه داد: در این جلسه، نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، استانداری و گمرک استان نیز گزارشاتی را از شرایط تجارت مرزی استان ارائه کردند و پیشنهادات بخش خصوصی را برای رفع مشکلات، دریافت نمودند.

وی تاکید کرد: رایزنی های لازم از سوی دستگاه های متولی و پیگیری های ویژه از سوی اتاق بازرگانی برای رفع چالش های موجود در حوزه تجارت خارجی انجام گرفته وهمچنان نیازمند همگرایی نهادهای متولی در رفع این مشکلات هستیم.

در ادامه نشست، تریبون در اختیار محمد آزمون، نماینده استانداری خراسان رضوی قرار گرفت و وی با انتقاد از فقدان یک استراتژی منسجم در حوزه های متلف اقتصادی، متذکر شد: در حوزه تجارت با ترکمنستان، بعضی مشکلات ما ریشه دار و قدیمی هستند. ترکمن‌ها، دارای رفتار انقباضی با ایران هستند که این موضوع باید از طریق وزرات امور خارجه پیگیری شود، البته این پیگیری انجام شده است اما نتیجه مطلوب حاصل نیامد.

وی اضافه کرد: با آغاز دور یازدهم مجلس شورای اسلامی،  باید تعاملات استان با نمایندگان افزون شود و بخشی از مباحث مربوط به صادرات و واردات، ترانزیت و معضلات موجود را از این طریق پیگیری نماییم.

*تشکیل کمیته بررسی مشکلات تجارت خارجی خراسان رضوی در اتاق مشهد

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ضمن تقدیر از تلاش های اقتصادی در حوزه واردات و صادرات، گفت: با توجه به شرایط موجود، حجم تجارت خراسان رضوی قابل قبول است. وضعیت به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا، انکار ناپذیر بوده و عوارض آن تمامی کشورهای جهان را به خود مبتلا ساخته است و می‌توان گفت کشور ما توانست این وضعیت را به خوبی مدیریت کند.

محمد علی امیرفخریان با اشاره به تشکیل کمیته بررسی مشکلات تجار در اتاق بازرگانی خراسان رضوی، افزود: در این کمیته که جلسه اول آن یکشنبه هفته جاری برگزار شد، به بررسی و چاره جویی از چالش های پیش روی تجار و ارائه راهکار و پیگیری مشکلات آن پرداختیم و مقرر است تا این جلسات به صورت هفتگی، تداوم پیدا کند.

وی تصریح کرد: علت تشکیل این کمیته، وجود مشکلات عدیده برای تجار به واسطه تغییر مداوم دستورالعمل‌هاست و می‌خواهیم که همه دوستان مشکلات خود را با ما در این کمیته در میان بگذارند. روز گذشته نیز به بررسی سه پرونده پرداختیم که یکی از آن‌ها در کمیته پایش مطرح خواهد شد چراکه بین صادرکنندگان و واردکنندگان عمومیت دارد. این پرونده در رابطه با صادرکنندگانی است که تعهد ارزی خود را ایفا کرده اما متاسفانه همچنان مشمول جریمه می‌شوند و همچنین واردکنندگانی که پرداخت مالیات خود را در موعد مقرر انجام دادند اما شامل بخشودگی جرایم نشدند.

امیرفخریان خاطر نشان کرد: تعدادی از تجار افغانستان تمایل به ورود به کشور، برای عقد قرارداد دارند اما امکان ورود نیست که این امر طی نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران منتقل شد و قول پیگیری گرفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.