تحریم‌ها، ارزش مبادلات ایران و اتحادیه اروپا را ۳۰ میلیارد دلار کاهش داد

رییس اتاق ایران اظهار داشت: با کمال تأسف مسائل تحریم باعث شده بیش از 30 میلیارد دلار حجم معاملات ایران با اتحادیه اروپا از بین برود. این بر اقتصاد هر دو طرف اثر خواهد داشت و نباید از کنار آن به‌سادگی عبور کرد.

غلامحسین شافعی در دیدار با کیو نوروانتو، سفیر فنلاند در تهران، افزود: فنلاند ازجمله کشورهای اروپایی با رشد اقتصادی و سطح رفاه عمومی بالایی است از اهمیت استفاده از تجارب این کشور برای ایران در شرایط فعلی سخن گفت.

او به‌طور ویژه به تمایل ایران برای استفاده از تجربیات فنلاند در صنعت آبزیان، صنایع دریایی و همین‌طور استفاده مناسب از آب با روش‌های جدید اشاره کرده و گفت: این حوزه‌ها برای ما مهم است؛ چراکه ایران با توجه به موقعیت طبیعی و خشک‌سالی گسترده، در آینده به دنبال استفاده از روش‌های نوین کشاورزی است. بنابراین در این زمینه‌ها می‌توانیم همکاری‌های خوبی با کشور فنلاند داشته باشیم.

در این دیدار، سفیر فنلاند در تهران نیز با اشاره به آغاز به کار دولت جدید در ایران گفت: شرایط فعلی، برهه حساسی در ایران محسوب می‌شود و ما منتظر هستیم ببینیم در زمینه اقتصادی چه تحولات جدیدی در دولت صورت خواهد گرفت.

کیو نوروانتو با تأکید بر روابط مطلوب میان ایران و فنلاند به جلسات کمیته مشترک دو کشور در محل سفارت اشاره کرده و افزود: با صحبت‌های مفیدی که انجام شد می‌توان امیدوار بود گام‎های بلندی در مسیر رونق روابط تجاری دو کشور برداریم. ما به‌عنوان سفارت وظیفه داریم روابط را در همه زمینه‎ها و به‌خصوص در زمینه اقتصادی با شما رونق بدهیم و امیدوارم بتوانیم بعد از استقرار دولت جدید هم این مسیر را ادامه دهیم.

نوروانتو با تأکید بر اینکه گسترش روابط اقتصادی دو کشور مستلزم شناسایی زمینه‌های مهم همکاری است، مشارکت بیشتر بین تجار دو کشور برای دریافت اطلاعات به‌روز از موقعیت اقتصادی ایران و فنلاند را مهم ارزیابی کرد.

او اظهار کرد: من در مدت حضورم در ایران شاهد بودم که باوجود تحریم‌های سخت، ایران توانسته در زمینه اقتصادی توسعه یابد. محصولات جدیدی در بازارهای ایران تولید شده و رقابت‌پذیری افزایش یافته است که این خودش نشان می‌دهد ایران در زمینه اقتصادی تحول داشته است.

سفیر فنلاند در تهران یادآوری کرد: در سطح جهانی جو اقتصادی غالب در حال تغییر است؛ ازاین‌رو برای انجام مبادلات تجاری بین تجار دو کشور و در زمینه روابط اقتصادی باید این تغییرات را شناسایی کنیم. باید خودمان را برای آینده آماده کنیم. امیدوارم تحریم‌ها لغو شوند و ما بتوانیم روابط تجاری بهتری داشته باشیم.

در ادامه هم شافعی با تأکید بر حساسیت موقعیت فعلی ایران، گفت: امیدواری بسیار زیادی به تغییرات مثبت در ارتباط با جامعه جهانی داریم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی، ادامه داد: تحریم‌ها اثرات نامطلوبی بر روابط اقتصادی ما با کشورهای دیگر، ازجمله فنلاند داشته است؛ اما آینده برای ما روشن است که می‌توانیم جبران مافات گذشته را در این ارتباط داشته باشیم.

او ادامه داد: با کمال تأسف مسائل تحریم باعث شده بیش از 30 میلیارد دلار حجم معاملات ایران با اتحادیه اروپا از بین برود. این بر اقتصاد هر دو طرف اثر خواهد داشت و نباید از کنار آن به‌سادگی عبور کرد.

شافعی با استقبال از پیشنهاد نوروانتو برای افزایش سطح اطلاعات تجار دو کشور از موقعیت ایران و فنلاند گفت: نکته جالبی را اشاره کردید. مبنای حرکت، داشتن اطلاعات کافی دو کشور از یکدیگر است. ما از همین حالا می‌توانیم مبادله اطلاعات و آشنایی با ظرفیت‌های دو کشور را آغاز کنیم. حتماً اعضای اتاق مشترک فنلاند و ایران در این ارتباط با سفارت هماهنگی خواهند داشت تا در مرحله بعد بتوانیم به یک حرکت واقعی برسیم.

سفیر فنلاند در تهران نیز ابراز امیدواری کرد: با لغو تحریم‌ها زمینه گسترش روابط تجاری ایران و فنلاند فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.