تراز تجاری استان قزوین باید در کوتاه‌مدت مثبت شود

استاندار قزوین گفت: با توجه به ظرفیت‌های زیاد اقتصادی در استان قزوین تراز تجاری استان قزوین باید در کوتاه‌مدت مثبت شود.

محمدمهدی اعلایی شامگاه چهارشنبه در جلسه با رایزنان اقتصادی وزارت امور خارجه که در دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین برگزار شد، با انتقاد از منفی بودن تراز تجاری این استان اظهار داشت: در حال حاضر با وجود همه کارهای انجام‌شده میزان واردات استان بیشتر از صادرات آن است که ا توجه به ظرفیت‌های زیاد اقتصادی در استان قزوین تراز تجاری استان قزوین باید در کوتاه‌مدت مثبت شود.

وی فقدان تسهیل‌گری تجاری را یکی از مشکلات اقتصادی استان قزوین دانست و گفت:‌ با وجود این همه ظرفیتی که استان در بخش‌های صنعت، کشاورزی و گردشگری دارد، میزان سرمایه‌گذاری بسیار اندک است که باید هر طور شده این وضعیت متحول شده و سرمایه‌گذاری‌های خارجی و داخلی بیشتری در استان قزوین انجام شود.

اعلایی علت اصلی عدم جذب سرمایه‌گذار در قزوین را شناسایی نشدن بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی استان دانست و اضافه کرد: تاکنون بخش‌های کوچکی از ظرفیت‌های اقتصادی استان قزوین شناسایی شده و هنوز بیشتر این ظرفیت‌ها شناخته نشده و به اطلاع سرمایه‌گذاران نرسیده‌اند.

وی ادامه داد: البته در قیاس با سایر استان‌ها میزان سرمایه‌گذار در استان قزوین بالاست؛ اما اگر به ظرفیت‌های اقتصادی و تولیدی استان قزوین نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که فعالان اقتصادی باید بیشتر از گذشته ظرفیت‌های اقتصادی را معرفی کنند و جذب سرمایه‌گذاران هم فقط از عهده آنها ساخته است؛ چرا که بخش دولتی در این بخش ذاتاً محدودیت دارد.

طراحی بسته‌های تشویقی برای سرمایه‌گذاران در دستور کار است

استاندار قزوین با بیان اینکه نگاه به بیرون باید جای خود را در اقتصاد استان باز کند، گفت: بر این اساس بسته‌های تشویقی و توجیهی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی طراحی خواهیم کرد که جذابیت سرمایه‌گذاری در استان قزوین را افزایش دهد.

اعلایی افزود: انتظار ما از رایزنان وزارت امور خارجه این است که بین قزوین و کشورهای نیازمند به محصولات این استان یک پل ارتباطی در حوزه صادرات و تجارت خارجی به وجود آوردند و در ضمن ارتباط خود را همیشه با استان قزوین حفظ کنند تا بتوانیم سرمایه‌گذاران خارجی را با تکیه بر اولویت‌های اقتصادی استان جذب کرده و ظرفیت‌های اقتصادی استان را به سایر کشورها نشان دهیم./تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.