تعیین تکلیف واردات بدون انتقال ارز در سال 1401

علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت، با اعلام اینکه در سال 1400 چندین روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به اجرا درآمد، از تعیین تکلیف شیوه واردات با استفاده از ارز اشخاص و بدون انتقال ارز طی امسال خبر داد.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت از متنوع‌سازی روش‌های بازگشت ارز در دولت سیزدهم برای صادرکنندگان خبر داد. علیرضا پیمان‌پاک گفت: در سال ۱۴۰۱ شیوه واردات کالا بر اساس ارز اشخاص و بدون انتقال ارز تعیین تکلیف خواهد شد.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، پیمان‌پاک واردات در مقابل صادرات، واردات در برابر صادرات غیر، نظم بخشیدن به تهاتر و انجام ۱۲۰۰ تهاتر در ۴ ماه گذشته را از جمله اقدامات تسهیل‌گر در سال گذشته برای صادرکنندگان عنوان کرد و گفت: مانع‌زدایی از روند صادرات و توسعه تجارت خارجی، حذف قوائد غلط مثل پیمان‌سپاری ارزی و معرفی صادرکنندگان به تعزیرات، قضائی کردن پرونده‌ها، حذف قوانین مزاحم و مخل صادرات، حذف بخشی‌نگری و کاهش تبعات آن، هماهنگ کردن سیاست‌های ارزی و تجاری، ایجاد کارگروه‌های تخصصی کارشناسی در وزارت صمت و بانک مرکزی از جمله مواردی بود که در دستور کار دولت سیزدهم در بخش تجارت خارجی قرار گرفت و از جمله نتایج آن تسهیل بازگشت ارز و افزایش میزان بازگشت ارز و رسیدن آن به ۸۵ درصد در سال ۹۹و ۱۴۰۰ است.

پیمان‌پاک همچنین با اشاره به حل مسائل مربوط بدهی‌های ارزی گذشته که از سال ۹۷ باقی مانده بود، گفت: این مهم نیز در کمیته ماده ۲ تعیین تکلیف شد و بخش عمده مشکل صادرکنندگان در این زمینه حل شد.

معاون وزیر صمت، با اشاره به تعیین شعار سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری و ضرورت تقویت صادرات کالاهای دانش‌بنیان، افزود: از مهرماه سال گذشته تلاش کردیم با حفظ حمایت از رویه‌های قبلی صادرات، تجارت محصولات دانش‌بنیان را تقویت کنیم.

وی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات به کشورهای همسایه و مکمل بودن اقتصاد و تجارت کشور با بسیاری از کشورهای همسایه و فرصت‌ها و مزیت‌های موجود گفت: رویکرد دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشورهای همسایه و انعقاد پیمان‌های تجاری در منطقه است و پیمان تجارت آزاد با اوراسیا از مواردی است که به جد و به صورت فشرده دنبال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.