حجم ۱۳۰ میلیون دلاری مبادلات ایران و تاجیکستان ناچیز است

رئیس سازمان توسعه تجارت حجم ۱۳۰ میلیون دلاری مبادلات دو کشور را ناچیز عنوان کرد و بر لزوم افزایش تعاملات و تامین اقلام مورد نیاز دو کشور از سوی طرف مقابل تاکید کرد.

هیأت تجاری دولت تاجیکستان به ریاست بختیار شریفی، معاون اول وزارت صنعت و فناوری‌های نو این کشور و در راستای توافقات چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی علمی و فنی ایران و تاجیکستان مبنی بر برگزاری کارگروه صنعت معدن و تجارت  با حضور در تهران با علیرضا پیمان پاک‌، رئیس سازمان توسعه تجارت، دیدار و گفت‌‌و‌گو کرد.

طرفین در این دیدار بر لزوم گسترش تجارت میان ایران و تاجیکستان با وجود مشترکات فرهنگی بسیار و روابط سیاسی عالی، تاکید کردند.

در این دیدار پیمان پاک، حجم ۱۳۰ میلیون دلاری مبادلات دو کشور را ناچیز عنوان کرد و بر لزوم افزایش تعاملات و تامین اقلام مورد نیاز دو کشور از سوی طرف مقابل تاکید کرد.

وی با ذکر مثال‌هایی در حوزه کشت فراسرزمینی از تامین پنبه کارخانه های نساجی ایرانی توسط تاجیکستان استقبال کرد.

همچنین بختیار شریفی نیز با استقبال از توسعه روابط تجاری با ایران، از لزوم استفاده تاجیکستان از دانش و فناوری های صنعتی ایران تاکید کرد.

در ادامه نیز طرفین به بررسی نحوه تعامل و تجارت در حوزه های صنعتی، محصولات شیمیایی، پتروشیمی، غذایی و دارویی لوازم خانگی کاشی و سرامیک  پرداختند.

همچنین مقرر شد به منظور کاهش موانع تعرفه‌ای دو طرف امکان انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور را بررسی کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.