حقابه کشورهای منطقه باید محترم شناخته شود

رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهور عراق، با تاکید بر لزوم محترم شناختن حقابه کشورهای مختلف، گفت: ما نسبت به حقابه ایران در بهره‌برداری از اروند تأکید داریم و حقابه عراق نیز براساس معاهدات قبلی همچنان محفوظ است.

رئیس‌جمهوری گفت: مذاکرات خوبی با رئیس‌جمهوری عراق در حوزه‌های مختلف انجام شد و در حوزه سیاسی اقتصادی و تجاری فرهنگی بین ما مناسبات خوبی رقم خورده و اراده دو کشور بر توسعه مناسبات است.

ابراهیم رئیسی در نشست خبری با رئیس‌جمهور عراق، افزود: روابط بین دو کشور ایران و عراق روابط مثل سایر کشورها نیست، بلکه خاص و ویژه و راهبردی است. سطح روابط تجاری و اقتصادی بیش از ۱۰ میلیارد دلار است ولی می‌تواند به سطح بیشتری ارتقا یابد. اراده دو کشور بر ارتقای این سطح است.

رئیسی بابیان این‌که «روابط دو کشور در حوزه مسائل زیرساخت، و آب برق و انرژی ادامه می‌باید تا نیازهای موجود کاملاً مرتفع شود»، ادامه داد: تفاهم امنیتی دو کشور برقرار بوده و کوچک‌ترین ناامنی در هر نقطه از عراق، ناامنی در ایران محسوب می‌شود. امنیت عراق و مرزها برای ما اهمیت دارد و تفاهم امنیتی دو کشور نه‌تنها به امنیت دو کشور بلکه به امنیت منطقه کمک می‌کند.

او تأکید کرد: ما به همان میزان که مذاکرات کشورهای منطقه را مهم و کارساز می‌دانیم، حضور بیگانگان را در منطقه مفید نمی‌دانیم و حضور آمریکایی‌ها را مخل برای امنیت منطقه می‌دانیم. ارتباط ما با عراق و کشورهای منطقه با نگاه به منافع مشترک است اما آمریکا دنبال منافع خود هستند نه منافع مردم ایران و عراق و کشورهای منطقه. حتماً روابط خوب ایران و عراق به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد انجامید.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه «ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد»، اظهار کرد: ما در این راه شهدای زیادی تقدیم کرده‌ایم. من روزی به کشورهای اروپایی گفتم اگر ایران جلو مواد مخدر را نمی‌گرفت، تمام اروپا را مواد مخدر برداشته بود؛ بنابراین شما باید قدردان ایران باشید. ایران کارنامه درخشانی در این زمینه دارد. کشورهای منطقه حتماً باید همکاری واقعی در برابر جرائم سازمان‌یافته و تجارت مواد مخدر به‌صورت سازمان‌یافته داشته باشند. بارها به سازمان ملل که وظیفه حمایت از مبارزه با مواد مخدر دارد گفته‌ایم که حمایت شما در حد سخن و تشکر از ایران بوده است درحالی‌که حمایت واقعی نیاز است. از این‌که عراق در زمینه مبارزه با مواد مخدر مصمم است، خرسندیم. ما در این زمینه به همکاری بیشتری نیازمندیم.

رئیسی در پایان با اشاره به این‌که «کشورهای منطقه نسبت به ذخایر آبی حقوقی دارند که همه باید به آن پایبند باشند»، گفت: ما نسبت به حقابه ایران تأکید داریم و معتقدیم حقابه کشورهای منطقه باید محترم شناخته شود. ما بر بهره‌برداری از اروند تأکید داریم و حقابه عراق نیز براساس معاهداتی که از سابق میان دو کشور ایران و عراق وجود دارد، همچنان مورد استناد بوده و این حقابه محفوظ است و کشورهای منطقه باید به آن پایبند باشند تا اشکالی در استفاده از این حقابه رخ ندهد.

در نشست با رئیس‌جمهور عراق، قرار شد که مذاکرات وزرای نیروی ایران و آب عراق ادامه یابد تا مسائل فنی، حقوقی و مدیریتی حل شود. در این جهت همه نوع همکاری را با عراق خواهیم داشت.| اتاق بازرگانی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.