حمایت از توسعه زیرساخت‌های صادراتی راهکاری برای تحقق شعار سال

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: حمایت از ایجاد، توسعه و تجهیز زیرساخت‌های صادراتی از جمله برنامه‌های مستمر این سازمان در راستای اجرایی کردن شعار سال و پشتیبانی و مانع‌زدایی در جهت افزایش تولید صادراتی است.

به گزارش روز دوشنبه سازمان توسعه تجارت ایران، «حمید زادبوم» اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ برخلاف مشکلات و محدودیت منابع بودجه‌ای و مشوق‌های صادراتی، این سازمان حمایت از زیرساخت‌های تجاری را به عنوان اولویت خود برگزید و با وجود تخصیص کمتر از ۱۰ درصد بودجه مشوق‌های صادراتی توانست ۳۴ زیرساخت ها در سراسر کشور را تحت پوشش حمایتی خود قرار دهد.

وی همکاری سازمان برنامه و بودجه در تخصیص مشوق‌های صادراتی را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: ردیف‌های بودجه‌ای در نظر گرفته شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰، از همدلی و همفکری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نگاه دغدغه‌مند به صادرات و تولید صادراتی حکایت دارد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد زیرساخت‌های مورد حمایت در مناطق مرزی کشور بوده، گفت: حمایت از این‌گونه پروژه‌های زیرساختی نقش به‌سزایی در کاهش هزینه‌های صادرکنندگان در جهت حضور مستمر و هدفمند در بازارهای صادرتی دارد.

زادبوم تصریح کرد: در بسته پیشنهادی حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ که برای تصویب به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال خواهد شد، حمایت از زیرساخت‌های صادراتی بخش مهمی از بودجه مشوق‌ها را به خود اختصاص داده است و لازم است در این خصوص تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود.

در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.