دولت سیزدهم تصمیم جدی بر جراحی های عمیق دارد/ اولین بخش جراحی ها از تجارت شروع شد

محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور: صادرات خط مقدم تولید ثروت ملت ایران است و بدون آن، ملت ایران ثروتمند نخواهند شد.

اگر درتمام کشورها تجارت بخش مهمی از اقتصاد باشد در ایران تجارت و صادرات تاثیر مضاعفی برای تولید ملی و عبور تولید ملت های دیگر از ایران صادرات نقش آفرین است.

ایران و تولیدگران ایرانی، اقلیم و منابع انسانی ایران می تواند سهم در جهش اقتصادی داشته باشد علاوه بر این که ایران در چهارراه تجارت جهانی قرار دارد و از طریق صادرات مجدد می توانیم میلیاردها دلار ثروت برای کشور به وجود آورد.

در دولت سیزدهم تصمیم جدی بر جراحی های عمیق داریم و البته این جراحی ها باید عمیق و فنی باشد و ما این کار را از حوزه تجارت شروع کردیم.

ایران را قبل انقلاب ما را عقب نگه داشتند و بعد از انقلاب هم ما را ظالمانه تحریم کردند پس الان باید در زمان محدود کارهای بزرگ انجام دهیم اما این باید با در نظر گرفتن همه جوانب صورت گیرد؛ البته جراحی در یارانه ها، انرژی و نظام بانکی هم آغاز شده که در آینده ابعاد آن مشخص خواهد شد.

همه این جراحی ها در چارچوب فکری انجام شده و باید از فرصتها درست استفاده کرد و به شدت نیازمند سربازان و مجاهدان اقتصادی هستیم و باید بستر را مهیا کنیم تا صادرکنندگان بتوانند در این مسیر گام های جدی بردارند.

ما حامی صادرکنندگان هستیم و بر این اساس جلسات مداوم و بدون تبلیغات با سه اتاق داریم و وزرای اقتصادی هم مرتب جلساتی را برگزار می کنند تا بتوان گام های مهمی برداشت.

امروز در کشور ما تحریم داخلی بیش از هر چیز از تحریم های خارجی آزاردهنده تر شده و این موارد در حال احصا و شناسایی این تحریم های داخلی هستیم.

نمونه تحریم های داخلی نمونه گیری های دستگاههای متعدد در گمرکات است و بنابراین می تواند با محوریت یک دستگاه کار انجام شود تا به سرانجام سریعتری در ترخیص کالا برسیم.

ایران به طور جد به دنبال لغو تحریم های خارجی است و دولت سیزدهم مخالف تعامل بین المللی نیست و ما مصمم هستیم به پشتوانه حمایت مقام معظم رهبری و نیروهای انقلابی بیش از گذشته به دنبال باز کردن مسیر تولید و تجارت در حوزه رفع تحریم هستند اما نباید رودست بخوریم.

امروز بودجه وارد مجلس نشده، می گویند بودجه تورم زا است در حالیکه درون بودجه ١۴٠١ اصلاحاتی به نفع تولیدکنندگان و صادرکنندگان است که در قالب آن صندوق های پروژه ای تعریف شده است.

هم اکنون کشور با حجم عظیمی از نقدینگی که از ۴۴٠٠ هزار میلیارد تومانی مواجه است که هدایت این نقدینگی رهاشده کار سختی است اما می توان آنرا به سمت اقتصاد مولد هدایت کرد.

هر کسی نباید شب بخوابد صبح بیدار شود و بر علیه صادرات و تجارت خارجی بخشنامه صادر کند؛ این عزم در میان وزرای صمت و اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی وجود دارد که بخشنامه مخل تجارت و صادرات صادر نشود.

ستاد اقتصادی دولت به ریاست رییس جمهور تصمیمات اصلی را جنع بندی کرده و سپس به سمت هیات وزیران و ستاد عالی هماهنگی اقتصادی خواهد رفت.

حامل سلام جدی رییس جمهور هستم و امیدوارم که با کمک صادرکنندگان برگ زرین دیگری به افتخارات ایران اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.