روند فعلی هزینه‎‌کرد از جیب اقتصاد برای سیاست باید تغییر کند

رئیس اتاق ایران معتقد است: اقتصاد ایران برخلاف کشورهای توسعه‌یافته مدام به سیاست یارانه می‌دهد و برای تحقق توسعه باید این رویکرد تغییر کند.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه در کشور ما تعادلی بین اقتصاد و سیاست وجود ندارد، گفت: امروز در تمام کشورهای توسعه‌یافته، سیاست به اقتصاد یارانه می‌دهد، اما در کشور ما روزبه‌روز یارانه‌ای که بخش اقتصاد برای سیاست هزینه می‌کند، افزون می‌شود.

غلامحسین شافعی، در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه سال 1399 استان خراسان رضوی افزود: اگر بگوییم صادرکنندگان نمونه امسال، صادرات را با اعمال شاقه انجام دادند، حرفی به‌گزاف بیان نشده؛ اما در بسیاری از بازی‌ها اگر قاعده درست نباشد، هرچقدر تلاش کنیم، حکم مشت بر سندان کوبیدن است. شاید از سی سال قبل هرگاه از مشکلات سخن می‌گوییم، حرف تازه‌ای جز تکرار حرف‌های قبلی نداریم. بنابراین می‌توان گفت قواعد دچار مشکل است و این موضوع درباره مسائل اقتصادی ما که صادرات در رأس آن است نیز صدق می‌کند.

شافعی با بیان اینکه صادرات نوک پیکان توسعه اقتصادی کشورها به شمار می‌آید، تصریح کرد: متأسفانه در سه سال گذشته حرکت هم‌زمان سیاست‌های تجاری و ارزی در کشور ما برعکس بوده و در برهه‌ای شاهد بودیم که سیاست‌های تجاری بر سیاست‌های ارزی سایه افکنده است. امروز جای بسیاری از فعالان حوزه تجارت خارجی در میان صادرکنندگان نمونه خالی است و علت اصلی آن در همین عدم تعادل سیاست‌های ارزی و تجاری است.

رئیس اتاق ایران درباره دلایل عدم توسعه به قواره ظرفیت‌ها در کشورمان، تصریح کرد: اگر در برنامه‌های بلندمدت فلسفه‌های واقعی اقتصادی موردتوجه قرار نگیرد، به توسعه دست نمی‌یابیم. امروز نگاه به استاندار در مرکز، نگاهی درآمدی نیست بلکه استانداران تنخواه‌دار محسوب می‌شوند.

او ادامه داد: دیوار قطور اختیارات تمرکزیافته در کشور یکی از مشکلات امروز ما به شمار می‌آید که اکنون وقت اصلاح آن فرا رسیده است. در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم و یک‌بار هم که شده برنامه توسعه باید واقع‌بینانه تدوین و اجرا شود.

شافعی تأکید کرد: تاکنون تدوین برنامه‌های توسعه به‌گونه‌ای بوده که یک نسخه در مرکز صادر و برای همه نقاط کشور ارسال می‌شد. به‌عبارت‌دیگر، تدوین و اجرای برنامه‌ها به‌نوعی بوده که انگار نسخه درمان برای همه جغرافیای ایران (به‌رغم اقتضائات متفاوتش) یکسان است و شرایط سیستان و بلوچستان و گیلان در برنامه‌های توسعه‌ای مشابه تصویر و تصور شده است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی با طرح این سؤال که در این وضعیتی چه توقعی می‌توان برای بهبود شرایط و اصلاح موانع داشت؟ اظهار کرد: باور داریم که توسعه باید از روستا آغاز شود و برنامه‌های توسعه منطقه‌ای نیز باید با توجه به اقتضائات و مزیت‌ها تدوین شوند. خراسان و هر استان دیگری باید برنامه خود را بدهد و در مرکز، برنامه‌ها به یکدیگر پیوند بخورند تا در نهایت برنامه‌ای ملی از مرکز خارج شود.

شافعی تأکید کرد: مجلس باید این موضوع را مدنظر قرار دهد و ما هم به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی می‌توانیم دستاوردها و داشته‌های خود را در این زمینه ارائه دهیم.

او در پایان اظهار کرد: از سیاست‌گذاران می‌خواهیم که از فعالان حوزه تجارت خارجی، به‌ویژه صادرکنندگان نمونه حمایت کنند و موانع را از پیش پای آن‌ها بردارند زیرا این افراد قادرند 10 برابر آنچه تاکنون انجام داده‌اند، در اداره این مملکت به مسئولان کمک کرده و یاری برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.