صادرات بیش از ۴۹ میلیون دلاری گل و گیاهان دارویی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی ۳ ماهه ابتدای سال جاری، به میزان ۲۹ هزار تن گل و گیاهان دارویی، خوراکی، تزئینی و صنعتی به ارزش بیش از ۴۹ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزنی ۵۸ درصد افزایش داشته است.
محمود بازاری، با بیان این خبر گفت: از این میزان، صادرات زعفران به تنهایی معادل ۲۶ میلیون دلار و ۵۲ تن بوده است که با در اختیار داشتن ۵۳ درصد از سهم ارزشی از کل صادرات گروه مهمترین محصول این گروه است.
وی اظهار داشت: صادرات چای نیز طی ۳ ماهه سال جاری معادل ۴ هزار تن به ارزش ۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۷۲۸ درصد و از نظر وزنی ۶۴۲ درصد افزایش داشته است.
مدیرکل دفتر هماهنگی توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی افزود: زعفران، ریشه و عصاره شیرین بیان، گل شاخه بریده و غنچه گل و سایر گیاهان زینتی، گیاهان دارویی، چای و سایر(شامل غلات، نباتات علوفه‌ای، محصولات صنعتی و…) در زمره این گروه از محصولات هستند.
وی ادامه داد: کشورهای چین، امارات، اسپانیا، پاکستان، عراق و آلمان جزو بازارهای مهم صادراتی این محصولات محسوب می‌شوند.
بازاری تاکید کرد: بر اساس مصوبه ۲۵/۰۶/۹۹ میز ملی زعفران به منظور انسجام‌بخشی و یکپارچگی در اعلام مواضع بخش خصوصی زعفران، رئیس شورای ملی زعفران ایران به عنوان سخنگوی این شورای تعیین و مقرر شد مواضع رسمی بخش خصوصی صرفاً توسط سخنگوی شورای ملی زعفران اعلام و اطلاع‌رسانی شود.
وی یادآور شد: صنعت زعفران در تمام زنجیره ارزش از تولید تا صادرات نیازمند هماهنگی، همگرایی و مشارکت فعال تمامی دست‌اندرکاران دولتی و غیردولتی است و بایستی منافع ملی فصل‌الخطاب مواضع و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی بوده و مجلس شورای اسلامی نیز با نگاه ملی به انسجام و یکپارچگی برنامه‌ها در راستای تحقق اهداف صادراتی زعفران کمک کنن
وی تاکید کرد: صادرات، محور پایداری و توسعه صنعت زعفران و حافظ تولید و اشتغال این صنعت در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان‌های شرقی کشور است و بایستی زیرساخت‌های آن با مشارکت منابع بودجه‌ای ملی و استانی و کمک مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه تجهیز و تقویت شود.
وی افزود: شورای ملی زعفران ایران به عنوان تشکل فراگیر ملی و قانونی زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران مسئول هدایت، هماهنگی، ساماندهی و بسترسازی برای جلب مشارکت تمامی ذی‌‌نفعان بخش خصوصی در زنجیره ارزش زعفران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.