صادرات ۶۲.۵ هزار تن محصولات شیلاتی ایران در ۶ ماهه ۱۴۰۰

 مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران اعلام کرد: ۶۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع محصولات شیلاتی و آبزیان زنده، منجمد و فرآوری شده در ۶ ماهه نخست امسال به کشورهای مختلف صادر شده است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «عیسی گلشاهی» افزود: در شش ماهه نخست امسال، بیش از ۲۷ هزار تن انواع ماهی، ۲۰۱ تن ماهیان زینتی، ۸ هزار و ۹۰۰ تن میگو، ۶ هزار و ۵۰۰ تن انواع کنسرو ماهی، ۱.۱ تن خاویار پرورشی بر مبنای آمار گمرک کشور و دو تن تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا از کشور صادر شده است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران اظهار داشت: عمده صادرات دو تن تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا از مراکز تکثیر آبزیان در خرداد تا مردادماه امسال به کشورهای ارمنستان، آذربایجان و گرجستان صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: هدفگذاری نخست ما در حوزه تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلا، تامین نیاز داخلی است، اما صادرات این محصولات تولیدی در داخل کشور به تدریج به ارتقای تکنیک و تکنولوژی تولید کمک می کند و سرمایه گذاری های انجام شده نشان می دهد می توانیم از واردکننده مطلق این محصولات خارج شویم.

گلشاهی اظهار داشت: علاوه بر آمار صادرات ۶ ماهه نخست امسال، در هفته گذشته نیز برای نخستین بار دو تن تخمک فرآوری شده ماهی قزل آلا به مقصد روسیه و ارمنستان در مقیاس تجاری صادر شد.

صادرات ۴ تن خاویار پرورشی 

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات ایران صادرات حدود ۴ تن خاویار پرورشی در سال ۹۹ را تایید کرد و گفت: سال گذشته علاوه بر صادرات دو تن و ۲۸۲ کیلوگرم خاویار پرورشی بر مبنای آمار گمرک ایران، یک تن و ۶۰۲ کیلو گرم خروج خاویار پرورشی همراه مسافر در قوطی های ۳۰ گرمی، ۵۰ گرمی و ۱۰۰ گرمی و مقداری فروش خاویار در فروشگاه های آزاد داخل فرودگاهی (قبل از گیت) داشته ایم و مجموع این آمار، خرید و خروج حدود ۴ تن خاویار پروشی از کشور را نشان می دهد.

گلشاهی گفت: کالاهای با ارزش و کم حجم مانند خاویار به دو شکل تجاری و همراه مسافر از کشور خارج می شود و برای صادرات در سطح تجاری این محصولات، اظهارنامه های گمرکی برای آن تعریف و تنظیم شده که باید توسط صادرکنندگان تکمیل شود.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از خاویار به عنوان کالای همراه مسافر به کشورهای خارجی برای مصرف شخصی، هدیه یا فروش تجاری خرد برده می شود که در آمار گمرک گنجانده نمی شود، اما سازمان شیلات ایران به منظور رعایت ضوابط مقررات حفظ ذخایر و مقررات کنوانسیون تجارت گونه های در معرض انقراض (سایتس)، این آمار را ثبت و ضبط می کند و باید مشخص شود چه میزان خاویار از چه مزارعی در چه زمانی و از چه مبادی و حتی با چه شماره گذرنامه ای از کشور خارج شده است.

بر اساس مقررات هر مسافر می تواند به ازای هر نفر همراه خود، ۱۲۵ گرم خاویار از کشور به عنوان کالای همراه مسافر خارج کند.

 در آخرین نشست کشورهای حاشیه دریای خزر، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال ۲۰۲۱  تمدید شد که به نظر می رسد برای سال‌های آتی این ممنوعیت ادامه یابد./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.