صف کامیون‌های ایرانی در مرز بازرگان سنگین شد

از اظهارات مدیرکل گمرک مرزی بازرگان چنین برمی‌آید که به دلیل همکاری نکردن گمرک ترکیه و کندی پذیرش کامیون‌های ورودی، حدود 500 کامیون ایرانی در مرز بازرگان معطل ورود به ترکیه هستند.

کم‌کاری طرف ترکیه‌ای در مرکز بین‌المللی بازرگان، بار دیگر به‌کندی تردد کامیون‌های حامل کالاهای تجاری دامن زده و حدود 500 کامیون ایرانی را در صف انتظار قرار داده است.

مدیرکل گمرک مرزی بازرگان با اشاره به صف طولانی کامیون‌ها در این مرز گفت: عدم همکاری کشور ترکیه و کندی پذیرش مهم‌ترین عامل به وجود آمدن صف‌های طولانی شده است.

 مجتبی بازگیر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به طولانی شدن صف‌های کامیون‌ها در مرز بازرگان و گلایه‌مندی کامیون‌داران اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز بازرگان منتظر خروج از مرز هستند، که عدم همکاری کشور ترکیه و کندی پذیرش مهم‌ترین عامل این مشکل شده است.

او در ادامه با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته به‌طور متوسط ۴۰۰ دستگاه ورود به کشور ایران و ۳۰۰ دستگاه کامیون خروجی از مرز بازرگان صورت می‌پذیرفت، افزود: این میزان در هفته‌های اخیر از سمت ترکیه کاهش یافته و موجب تشکیل صف شده است.

مدیرکل گمرک بازرگان با تأکید بر اینکه اکثر کامیون‌ها با تغییر مسیر خود از گمرک پلدشت و نخجوان به بازرگان موجبات ایجاد صف‌های طولانی شدند، افزود: افزایش عوارض ورود کامیون‌ها به خاک آذربایجان زمینه‌ساز آن شده است تا صف‌های طولانی در گمرک مرزی ۲۴ ساعتی بازرگان به وجود آید.

بازگیر اظهار کرد: بار اکثر کامیون‌های ایرانی معطل در صف، مواد پتروشیمی، میوه و تره‌بار، هندوانه و … است که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی گمرک ایران و رایزنی‌های انجام شده با گمرک گوربلاغ ترکیه خواستار تسریع بخشیدن در روند کنترل و افزایش پذیرش این کامیون‌ها شده‌ایم.

به گفته مدیرکل گمرک بازرگان، کامیون‌های حامل بار فاسدشدنی در اولویت خروج از مرز قرار دارند و تلاش می‌شود این مشکل ظرف چند روز آینده برطرف شود.

او با اشاره به اینکه هم‌اکنون تمام نیروهای انتظامی، مرزبانی و نیروی‌های گمرکی در پایانه مرزی حضور دارند و تلاش می‌شود بدون کوچک‌ترین مشکل، صف کامیون‌ها برطرف شود، افزود: هیچ‌گونه مسئله امنیتی و جانی کامیون داران و محموله کامیون‌های آنها را طی مسیر منتهی به گمرک تهدید نمی‌کند./ پایگاه خبری اتاق ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.