معادن راکد استان قزوین در سال حمایت از تولید احیا می‌شوند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: شورای معادن این استان در سال “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” در تلاش است تا معادن راکد را احیا کند و زمینه توسعه و رونق اقتصادی استان را فراهم کند.

عزیزالله افضلی افزود: استان قزوین با وجود دارا بودن منابع غنی و ظرفیت های عظیم در حوزه معدن تاکنون نتوانسته است از این ظرفیت ها به خوبی بهره گیری کند در حالی که تقویت این حوزه می تواند به اشتغال، پویایی و اقتصاد منطقه بسیار کمک کند.

وی افزود: به عنوان مثال منطقه طارم سفلی قزوین دارای منابع ارزشمند و ظرفیت های گسترده در زمینه انواع مواد معدنی نظیر سرب، روی و مس است که با مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولتی می توان این ظرفیت ها را به بهترین شکل به کار گیری کرد.

افضلی با بیان اینکه دومین معدن بزرگ مس کاتدی کشور توسط بخش خصوصی در طارم سفلی با مشارکت بخش خصوصی به بهره‌برداری رسید، یادآور شد: این معدن که ارزش سرمایه‌گذاری آن پنج میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی است، برای ۴۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین افزود: ۲۸ نوع ماده معدنی در معادن استان استخراج و استحصال می‌شود و معادن استان سالانه ظرفیت پنج میلیون تن استخراج انواع مواد معدنی را دارند.

وی با اشاره به مهم‌ترین معادن استان، افزود: مس، سرب، روی، گرانیت، کائولن، سیلیس، سنگ لاشه و شن و ماسه از مهم‌ترین معادن استان هستند که زمینه اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم کرده‌ است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با اشاره به تعداد پروانه های صادر شده در این حوزه، اظهار داشت: تاکنون حدود ۱۸۰ پروانه بهره‌برداری معدنی در استان صادر شده است که حدود ۵۰ درصد این معادن فعال بوده و مابقی در دست اکتشاف، استخراج یا دریافت استعلام از دستگاه‌های اجرایی هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با اشاره به ظرفیت‌های معدنی غیرفعال استان قزوین، افزود: باید همه دستگاه‌های اجرایی از منابع طبیعی، محیط زیست، امور اراضی و اوقاف برای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش معدن همکاری و هم‌افزایی داشته باشند تا مجوزهای صادر شده در این بخش فعال شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین عنوان کرد: استفاده از ظرفیت معادن در کنار ظرفیت های صنایع و کشاورزی می تواند زمینه های توسعه و رونق اقتصادی و صنعتی استان را فراهم آورد.

افضلی اظهار داشت: در صورتی که معادن با رعایت مقررات و نکات و الزامات زیست محیطی در منطقه ای فعالیت کنند از حمایت های ویژه برخوردار خواهند شد.

وی بیان کرد: اولویت امسال استان توجه به توسعه معادن و پرداختن به ظرفیت ها است و باید کسانی را که در بخش معدن علاقه مند هستند تشویق کنیم تا در کنار احداث و استخراج معدن بتوانند به صنایع جانبی نیز توجه کرده و آن را در زنجیره تولید قرار دهند./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.