مهم‌ترین اخبار اقتصادی ازبکستان از نگاه معاونت بین‌الملل اتاق ایران

معاونت بین‌الملل اتاق ایران مهم‌ترین اخبار اقتصادی ازبکستان را به منظور آگاهی فعالان بخش خصوصی که در ارتباط با این کشور فعالیت می‌کنند، منتشر کرد.

از جمله مهم‌ترین اخبار اقتصادی ازبکستان شامل سفر رئیس راه آهن روسیه به ازبکستان، برگزاری نشست کارگروه پروژه راه‌آهن ازبکستان – قرقیزستان – چین، برگزاری نشست سه‌جانبه روسای راه‌آهن ایران، ازبکستان، ترکمستان، امضای تفاهم‌نامه تقویت همکاری‌های تجاری با سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن و سفر معاون نخست‌وزیرازبکستان به عربستان سعودی، می‌شود.

در این بین می‌توان به برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ازبکستان و فرانسه، سفر معاون بانک جهانی به ازبکستان، راه‌اندازی پروژه کشاورزی هوشمند در ازبکستان توسط فائو، ملاقات معاون نخست‌وزیر ازبکستان با رئیس شرکت DP WORLD  امارات، احداث نیروگاه  حرارتی 1.2 میلیارد دلاری در سرخاندریا با مشارکت هلند و برنده شده شرکت المصدر در دو مناقصه احداث نیروگاه خورشیدی در ازبکستان نیز اشاره کرد.

جزئیات مربوط به هر کدام از این اقدامات را در ادامه می‌خوانیم.

رئیس راه‌آهن روسیه در سفر به ازبکستان با مقامات این کشور از جمله رئیس جمهور و معاون نخست وزیر دیدار کرد. حوزه‌های جدید همکاری در حوزه ریلی، ارتقای پروژه‌های زیرساختی مهم، طراحی استفاده موثر از ظرفیت‌های ترانزیتی، ایجاد شرایط مطلوب برای افزایش حجم حمل‌ونقل ریلی، ایجاد سازوکارهایی برای حمل محصولات کشاورزی و از سرگیری حمل‌ونقل مسافری ریلی از جمله مهم‌ترین موضوعات مطرح در این ملاقات‌ها بودند.

موضوع احداث خط ریلی مزار شریف- کابل- پیشاور و ترغیب نهادهای مالی بین‌المللی به این پروژه نیز مورد بررسی قرار گرفت. رئیس راه آهن روسیه آمادگی این کشور را برای مشارکت در اجرای پروژه مذکور اعلام و بر اهمیت این پروژه برای توسعه اقتصادی و افزایش ظرفیت‌های ترانزیتی کشورهای منطقه تاکید کرد. وی تاکید کرد که پروژه مذکور شکل جدیدی به ارتباطات حمل‌ونقلی منطقه می‌بخشد و موجب کاهش زمان و هزینه حمل کالا از آسیای جنوبی و شرقی به حوزه کشورهای مشترک‌المنافع و اروپا می‌شود.

در نتیجه این دیدارها تفاهم‌نامه ای در خصوص جذب موسسات طراحی روسیه با تجربه  و فناوری پیشرفته آنها در حوزه ریلی به منظور ارائه کمک‌های مشاوره‌ای برای توسعه مطالعات امکان سنجی پروژه و همچنین سازوکارهای تامین مالی آن به امضا رسید. همچین تفاهم‌نامه ای بین راه‌آهن روسیه و وزارت اشتغال و روابط کاری جمهوری ازبکستان در مورد کمک به جذب سازمان یافته نیروی کار واجد شرایط ازبکستان برای ساخت تأسیسات زیرساختی راه‌آهن در روسیه امضا شد.

برگزاری نشست کارگروه پروژه راه‌آهن ازبکستان – قرقیزستان – چین

نشست دوره‌ای کارگروه پروژه احداث راه آهن ازبکستان – قرقیزستان – چین با حضور عبدالصمد مؤمن اف، معاون وزیر ترابری جمهوری ازبکستان، گلمیره عبدالرعلی آوا، وزیر ترابری، معماری، ساخت‌وساز و ارتباطات جمهوری قرقیزستان و چژن چیپینگ، معاون مدیر کل سرمایه گذاری‌های خارجی کمیته دولتی اصلاحات و توسعه جمهوری خلق چین به صورت برخط برگزار شد. در این نشست دو طرف الگوی ارائه شده توسط چین برای تأمین اعتبار پروژه، هماهنگی مسیرها و تحقیقات میدانی، تدوین برنامه اقدام سه‌جانبه برای سال 2021 را در نظر گرفتند. در این جلسه، بر ضرورت اجماع عمومی در حل مسئله تأمین اعتبار این پروژه و تعیین مسیرهای ساخت راه‌آهن تاکید شد.

برگزاری نشست سه جانبه روسای راه آهن ایران، ازبکستان، ترکمستان

هیات‌ شرکت‌های راه‌آهن ایران، ازبکستان، ترکمنستان در یک نشست مشترک برخط روند اجرای پروتکل نشست رؤسای راه‌آهن‌های سه کشور در 21 می 2020 و مسائل مربوط به سازماندهی قطار آزمایشی در امتداد کریدور “ازبکستان – ترکمنستان – ایران – عمان” و همچنین تعدادی از موارد دیگر را مورد بررسی قرار دادند. به منظور افزایش حجم حمل‌ونقل، طرف‌ها در مورد تسریع روند عبور واگن‌های بارگیری شده و بازگشت واگن‌های خالی متعلق به شرکت راه‌آهن ازبکستان از خاک ایران به خاک ازبکستان توافق کردند.

امضای تفاهم نامه تقویت همکاری‌های تجاری با سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن (JETRO)

وزارت سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان با سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن تفاهم‌نامه‌ای به منظور برگزاری سمینارهای تجاری برای محافل تجاری ژاپنی به صورت ماهانه در تمامی مناطق ازبکستان در راستای برجسته‌سازی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت برای انجام تجارت در ازبکستان امضا کردند. نخستین سمینار در 20 می 2021 در منطقه تاشکند با حضور بیش از 100 شرکت ژاپنی برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که دفتر سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن در سال 2000 در ازبکستان با هدف سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های ژاپنی در اقتصاد ازبکستان و توسعه همکاری‌ها و تبادل تکنولوژی‌های پیشرفته بین شرکت‌های صنعتی دو کشور، شروع به کار کرده است.

سفر معاون نخست وزیر ازبکستان به عربستان سعودی

هیات ازبکستانی به سرپرستی سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان در سفر به عربستان سعودی با مقامات وزارتخانه‌های سرمایه‌گذاری، کار، کشاورزی، انرژی و امور خارجه و صندوق سرمایه‌گذاری دولتی آن کشور دیدار و در جلسه با حضور شرکت‌های بزرگ سعودی و درچهارمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور حاضر شد.

بررسی مسائل جاری همکاری اقتصادی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری دو جانبه و روند اجرای توافقات دو طرف در سفر هیات سعودی در ماه ژانویه 2021 به ازبکستان، چشم اندازهای اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه‌های انرژی، کشاورزی، صنعت شیمیایی، بهداشت، داروسازی، گردشگری، حمل‌ونقل و لجستیک و جذب سرمایه‌گذاری‌های عربستان سعودی به حوزه انرژی و توسعه زیربنای آن، بررسی تبادل هیات‌های بازرگانان دو کشور در ماه‌های می و ژوئن سال جاری و برگزاری همایش‌های تجاری در تاشکند و ریاض و افزایش تعداد گردشگران از طریق برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور، بررسی امضای موافقت‌نامه همکاری در زمینه مهاجرت نیروی کار و افتتاح نمایندگی آژانس مهاجرت نیروی کار ازبکستان در عربستان سعودی، بررسی امکان برقراری روابط درازمدت اقتصادی، بازرگانی و سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی، از جمله در بخش فرآوری و صادرات میوجات و سبزیجات به عربستان سعودی، امضای یادداشت تفاهم همکاری بین کمیته دولتی دامپزشکی و توسعه دامپروری جمهوری ازبکستان و وزارت محیط زیست، منابع آب و کشاورزی عربستان سعودی از جمله مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این سفر بودند.

در چارچوب این سفر اجلاس کمیسیون مشترک بازرگانی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، فنی، فرهنگی، ورزشی و جوانان بین جمهوری ازبکستان و پادشاهی عربستان سعودی نیز برگزار شد. در پایان اجلاس چند سند همکاری دو جانبه در زمینه‌های انرژی، کشاورزی و استاندارد به امضا رسید.

برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ازبکستان و فرانسه

در چارچوب سفر معاون وزیر امور خارجه فرانسه در امور تجارت خارجی به ازبکستان هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی و بازرگانی با حضور مسئولان و نمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و بانک‌های دو کشور برگزار شد. بررسی مسائل همکاری اقتصادی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های صنعت، انرژی، کشاورزی، مسکن و خدمات عمومی‌شهری، گردشگری، حمل و نقل، تاکید بر لزوم تعمیق همکاری سرمایه گذاری در زمینه‌های انرژی تجدیدپذیر، اکتشافات زمین شناسی، توسعه زیربنا، کشاورزی، حمل و نقل و لجستیک، گردشگری و بانک-مالی، تأکید برادامه همکاری در جهت افزایش میزان تبادلات کالا و جذب سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و تکنولوژی‌های فرانسه برای اجرای پروژه‌های مختلف در ازبکستان، از مهم‌ترین محورهای مورد بحث این کمیسیون بودند.

در پایان اجلاس نقشه راه همکاری اقتصادی دو جانبه برای سال‌های 2030-2021 بین وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و وزارت تجارت خارجی امضا شد

برنامه همکاری بین دولت جمهوری ازبکستان و آژانس توسعه  فرانسه برای سال های 2025-2021، پروتکل مالی در مورد تأمین مالی پروژه ایجاد منطقه استراحتگاه بین‌المللی چهارفصلی «بِلدِرسای-چیمیان-نانای» پروتکل مالی برای تأمین مالی پروژه نوسازی و مدیریت سیستم آبرسانی شهر تاشکند توسط شرکت Suez، موافقت‌نامه تأمین مالی پروژه احداث نیروگاه خورشیدی در استان سمرقند توسط شرکت Total Eren با مشارکت بانک اروپایی بازسازی و توسعه، نیز نهایی شدند.

همچنین بانک سرمایه‌گذاری اروپا و شعبه Proparco آژانس توسعه فرانسه (با تخصیص 87.4 میلیون یورو)، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مدیریت پروژه، طراحی مهندسی و مشاوره در زمینه انرژی تجدیدپیذیر از جمله انرژی خورشیدی، بادی و اکسیژنی بین وزارت انرژی جمهوری ازبکستان و شرکت Assystem Еngineering and Оperation Services فرانسه و چند سند همکاری دیگر دو جانبه بین وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دو کشور به امضا رسید.

سفر معاون بانک جهانی به ازبکستان

هیات بانک جهانی به سرپرستی معاون این بانک در سفر به ازبکستان با رئیس جمهور و معاون نخست وزیر این کشور دیدار کرد. توسعه بیشتر روابط مشارکتی راهبردی بین ازبکستان و گروه بانک جهانی، افزایش سطح تعاملات عملی به منظور اطمینان از تامین توسعه پایدار در ازبکستان و منطقه و اجرای نقشه راه همکاری‌ها از مهم‌ترین مباحث مورد اشاره دو طرف بودند.

بانک جهانی تاکنون بیش از 7 میلیارد دلار در ازبکستان پروژه اجرا کرده است. بر اساس برنامه اخیر این بانک 23 پروژه به ارزش 4.1 میلیارد دلار در حوزه‌های آموزش، بهداشت، انرژی، منابع آب، کشاورزی، حمل و نقل و دیگر حوزه‌ها تعریف شده است. بانک جهانی در دوران شیوع ویروس کرونا در ازبکستان پروژه‌هایی به ارزش 1.6 میلیارد دلار تصویب کرده است.

کارشناسان بانک با ارائه مشاوره و کمک‌های فنی، در اجرای تحولات و اصلاحات شرکت های دولتی، نوسازی بخش حمل‌ونقل و کشاورزی و اصلاح کلیه پیوندهای صنعت برق شرکت می‌کنند.

در این سفر موافقت‌نامه‌هایی درباره اجرای پروژه‌های بهبود سیستم آبرسانی و حمایت از سیاست ملی نوآوری به مبلغ حدود 300 میلیون دلار امضا شد و توافق‌نامه‌ای در مورد تهیه و تصویب کامل برنامه پنج ساله مشارکت ازبکستان با بانک جهانی حاصل شد.

راه اندازی پروژه کشاورزی هوشمند در ازبکستان توسط فائو

کارگاه آموزشی پروژه چهار ساله فائو با عنوان “کشاورزی هوشمند برای نسل آینده” با حضور کارشناسان فائو، مقامات وزارت کشاورزی ازبکستان و همچنین نمایندگان آژانس توسعه باغبانی و گلخانه وابسته به  وزارت کشاورزی جمهوری ازبکستان برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی بر نقش ویژه فناورهای‌های پیشرفته در افزایش بهره وری مدیریت خاک، آب و آفات، کنترل آب و هوا و همچنین ایجاد فرصت برای توسعه طیف وسیعی از محصولات با ارزش غذایی بالا، تاکید شد. سه منطقه در ازبکستان برای ایجاد ظرفیت، توسعه فرصت¬های تجاری و دریافت پشتیبانی فنی در نظر گرفته شده است.

برگزاری نشست مجازی افزایش اثربخشی اصلاحات در بخش بهداشت ازبکستان با حضور رئیس جمهور این کشور

در این نشست اعلام شد که طی یک سال گذشته، بیش از 20 مصوبه و فرمان با هدف بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی تصویب شده است و در سال جاری میلادی بیش از 21 تریلیون صوم بودجه جهت توسعه این بخش اختصاص پیدا کرده است.

در این نشست رئیس جمهور ازبکستان 5 مورد را جهت بهبود بیشتر این حوزه اعلام کرد؛1- تبدیل پیوند اولیه پزشکی به سیستمی ‌برای تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها 2-افزایش حجم و بهبود بنیادی کیفیت خدمات پزشکی از طریق مراکز تخصصی 3-کاهش فساد، موانع بورکراسی و کاغذ بازی از طریق دیجیتال سازی سیستم 4-توسعه رقابت و گسترش مشارکت بخش خصوصی در تمام حوزه‌های پزشکی 5-ارتقای سطح دانش کارکنان بهداشت، توسعه آموزش پزشکی و علوم.

ملاقات معاون نخست وزیر ازبکستان با رئیس شرکت DP WORLD  امارات

معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان با رئیس شرکت اماراتی DP World، ملاقات کرد. اجرای پروژه ایجاد “بندر خشک” در نوایی، مسائل مربوط به ساخت یک مرکز بزرگ لجستیک و منطقه آزاد اقتصادی در منطقه تاشکند و همچنین توسعه شبکه ای از مراکز لجستیکی در تاشکند و مناطق دیگر مورد بحث قرار گرفت.

احداث نیروگاه  حرارتی 1.2 میلیارد دلاری در سرخاندریا با مشارکت هلند

وزارت انرژی جمهوری ازبکستان و شرکت Stone City Energy هلند موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری در پروژه احداث نیروگاه حرارتی 1560 مگاواتی در زمینی به مساحت 150 هکتار در شهرستان انگار استان سرخاندریا به ارزش 1.2 میلیارد دلار را امضا کردند.

پیش بینی می‌شود نیروگاه مذکور در سال 2024 به بهره برداری برسد. با توجه به استفاده از فن‌آوری‌های مدرن، نیروگاه جدید با مصرف سالانه 2.2 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی 1.1 میلیارد متر مکعب صرفه جویی خواهد کرد. طبق اسناد و مدارک، سرمایه‌گذار به مدت 25 سال این نیروگاه حرارتی را طراحی، تأمین مالی، ساخت، راه اندازی، بهره برداری و مدیریت خواهد کرد.

برنده شده شرکت المصدر در دو مناقصه احداث نیروگاه خورشیدی در ازبکستان

بر اساس اعلام وزارت انرژی ازبکستان شرکت المصدر امارات برنده برگزاری دو مناقصه برگزار شده در این کشور جهت احداث دو نیروگاه خورشیدی 220 مگاواتی سمرقند و 220 مگاواتی جیزاخ شده است. در مناقصه‌های مذکور 84 شرکت بین المللی شرکت کرده بودند.

این پروژه‌ها بخشی از برنامه ساخت نیروگاه‌های خورشیدی در ازبکستان با ظرفیت کل 1 گیگاوات است که توسط وزارت انرژی، وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی و وزارت دارایی در حال اجرا است.

بررسی وضعیت همکاری اقتصادی، بازرگانی و سرمایه گذاری با ژاپن و کره جنوبی در وزارت سرمایه گذاری

در جلسه وزارت سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان که برای بررسی وضعیت همکاری اقتصادی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری با ژاپن و کره جنوبی در 31 فروردین 1400 به ریاست سردار عمرزاق اف، معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان برگزار شد، اعلام شد که در حال حاضر با ژاپن 48 پروژه به ارزش کل 6.6 میلیارد دلار و با کره جنوبی 60 پروژه به ارزش کل 9.7 میلیارد دلار در دست اجرا می‌باشد.

برگزاری مذاکره مجازی آلمان و ازبکستان در خصوص همکاری‌های توسعه ای

در جریان گفت‌وگوها، دو طرف اجرای برنامه فعلی همکاری‌های مالی و فنی دوجانبه را بررسی و زمینه‌های اولویت‌دار برای همکاری‌های آینده را مشخص کردند. طرف آلمانی از اصلاحات انجام شده در ازبکستان در حوزه‌های سیاسی – اجتماعی و اقتصادی – اجتماعی بسیار قدردانی کرد و بار دیگر بر تعهد خود برای حمایت از اصلاحات دولت ازبکستان با افزایش حجم کمک‌های مالی و فنی ارائه شده به این کشور تأکید کرد.

لازم به ذکر است بر اساس اعلام وزارت همکاری و توسعه اقتصادی آلمان، ازبکستان به عنوان تنها کشور شریک در آسیای میانه است که در چارچوب استراتژی جدید 2030 این کشور انتخاب شده است./ پایگاه خبری اتاق ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.