وجود دو میلیون و 900 هزار تُن کالای اساسی در گمرکات کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: دو میلیون و 900 هزار تُن کالای اساسی را به صورت موجود در گمرکات کشور داریم که کار آنها جاری و تشریفات در حال انجام هست؛ از این میان دو میلیون و 100 هزار تُن مربوط به گمرک بندر امام خمینی (ره) است.

علیرضا مقدسی اظهار کرد: ورود کالا در مراحل مختلفی انجام می شود، وقتی که کالا ثبت سفارش و از مبدأ به سمت کشور به عنوان رویه واردات حرکت می کند، در مرحله اول در لنگرگاه، بعد اسکله، تخلیه، بارگیری و در نهایت اظهار کالا صورت می گیرد؛ بعد از اظهار کالا مسئولیت گمرک با اخذ مجوزهای الکترونیکی (برای برخی کالا بین یک تا چند مجوز) شروع می شود.

وی افزود: برای اظهار کالا تشریفات گمرکی انجام می شود ولی ترخیص کالا منوط به اخذ کد رهگیری تخصیص بانک است؛ بر این اساس می توان کار تشریفات گمرکی را انجام داد و برای کاهش ماندگاری کالا یک سری تسهیلات از جمله افزایش سرعت کار و فعالیت شبانه روزی گمرکات درنظر گرفتیم.

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: ترخیص 90 درصد کالاها را با کد تخصیصی که داده می شود، ترخیص و 10 درصد باقیمانده را بعد از اعلام و ابلاغ بانک ترخیص می کنیم، امیدوارم که امورات و تشریفات این 10 درصد هم سریعتر انجام و کالاها را ترخیص کنیم.

مقدسی با اشاره به اینکه اصلاح وویرایش ثبت سفارش یکی دیگر از دلایلی است که منجر به مانگاری کالا می شود، ادامه داد: ممکن است پس از اظهار و پس از بررسی که روی محموله ها می شود، کالاها به دلیل تغییر در ردیف تعرفه نیازمند ویرایش اطلاعات داشته باشند.

وی عنوان کرد: هدف از بازدید امروز این بود که در خصوص ماندگاری کالا بتوانیم اقدامات و راهکارهایی را درنظر بگیریم که ماندگاری کالا از لحاظ زمان سنجی موجود کاهش پیدا کند.

رئیس کل گمرک ایران یادآور شد: دومیلیون و 900 هزار تُن کالای اساسی را به صورت موجود در کشور داریم که کار آنها جاری و تشریفات در حال انجام هست؛ از این میان دو میلیون و 100 هزار تُن مربوط به گمرک بندر امام خمینی (ره) است.

مقدسی با اشاره به اینکه گمرک بندر امام خمینی یکی از بنادر مهم به ویژه در زمینه ورود کالاهای اساسی است، ادامه داد: خوشبختانه همه واحدها و دستگاه هایی که ذی مدخل در تجارت خارجی هستند، در گمرک بندر امام خمینی به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

وی بیان کرد: این فعالیت های شبانه روزی و حتی در روزهای تعطیل نویدبخش این است که ان شاءالله در زمینه تأمین کالاهای اساسی کشور مشکلی نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.