یارانه سود تسهیلات به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک گفت: براساس ماده (37) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آئین نامه اجرایی آن، یارانه سود تسهیلات سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت به متقاضیان مشمول پرداخت می‌شود.

محسن سراج زاده با اشاره ‏به ماده (37) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آئین نامه اجرایی آن گفت: بر اساس این قانون به دولت اجازه داده می‏‌شود برای فرآوری مواد خام و تبدیل کالاهای با ارزش افزوده بالا از انواع مشوق‏‌های لازم استفاده کند و همچنین با انعقاد قرارداد عاملیت با بانک صنعت و معدن، یارانه سود تسهیلات سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت (در قالب وجوه اداره شده) در چارچوب طرح «کمک به نوسازی و تکمیل زنجیره ارزش در راستای جلوگیری از خام فروشی» به متقاضیان مشمول پرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد: کلیه مواد اولیه خامی که فرآوری شده و در زنجیره ارزش، منجر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر شوند، مشمول این حمایت هستند. بر این اساس فرآوری مواد اولیه خامی که صادرات آن‌ها مشمول پرداخت عوارض یا مالیات ‏است، در اولویت این حمایت قرار می‌گیرد. از جمله فرآوری پوست خام گاوی، گوسفندی و بزی، وت بلوی گاوی، گوسفندی و بزی، سالامبور گوسفندی و بزی، کرک خام، قراضه فلزات، قراضه و ضایعات باتری خودرو، سولفور مولیبدن، صرفاً آخال از مصنوعات پلیمری PET، صرفاً آخال کاغذی هستند.

سراج زاده افزود: متقاضیان مشمول؛ شامل اشخاص حقیقی و حقوقی از بخش‌های خصوصی و تعاونی (با اولویت اشخاص حقوقی) هستند که دارای اولویت در موافقت نامه بوده و از طرف مجری طرح (وزارت صنعت، معدن و تجارت) به بانک جهت دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت از محل منابع داخلی بانک، معرفی می‌شوند.

این عضو هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، با اشاره به شرایط متقاضیان طرح تاکید کرد: معرفی‌شدگان باید واجد شرایط بانک تشخیص داده شوند. همچنین تسهیلات پرداختی نیز با احتساب 9 درصد یارانه سود، برای کل دوره قرارداد بانک با متقاضی محاسبه و لحاظ می‌شود. پرداخت یارانه سود تسهیلات به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که اقساط خود را در سررسید پرداخت کرده و آمار تولید و تحقق اهداف پروژه‌ها و زیرپروژه‌های خود را ارائه دهند. به این ترتیب؛ یارانه سود، پس از تایید مجری طرح توسط بانک عامل به حساب متقاضی در موعد مقرر منظور می‌شود.

سراج زاده تصریح کرد: در خصوص تسهیلات دریافتی از منابع داخلی بانک برای سرمایه در گردش، یارانه سود تسهیلات در پایان اقساط (یک سال) و در خصوص تسهیلات دریافتی از منابع داخلی بانک برای سرمایه ثابت، یارانه سود تسهیلات هر شش ماه یکبار به حساب متقاضی در بانکی که تسهیلات اخذ کرده است، تخصیص و اعمال می‌شود.

وی در پایان افزود: واحدهای صنعتی مشمول این طرح می‌توانند نسبت به ارسال درخواست کتبی به صندوق و یا ادارات کل صنعت، معدن و تجارت استان اقدام کنند./شاتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.