موافقتنامه تعرفه ترجیحی با پاکستان افزایش چند 100 درصدی صادرات را موجب می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص تاثیر اجرای موافقتنامه تعرفه ترجیحی با پاکستان بر اقتصاد کشور گفت: اجرای این موافقتنامه موجب افزایش چند 100 درصدی صادرات به پاکستان می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص اجرای موافقتنامه تعرفه ترجیحی با پاکستان گفت: یکی از ابزارهای توسعه تجارت با کشورهای مقصد بحث تعرفه های ترجیحی و موافقتنامه های تجارت آزاد است.

وی با اشاره به وجود موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان افزود: این موافقنامه از گذشته برای حدود 400 قلم کالا وجود داشته تا دو کشور با ارائه تخفیف گمرکی موجب افزایش تجارت و دادوستد میان تجار شوند.

پیمان پاک دلیل اجرایی نشدن این موافقتنامه در سال های گذشته را اعمال ممنوعیت ها از جمله برخی ممنوعیت های ایران روی کالاها عنوان کرد و اجرای موافقتانه تجارت ترجیحی را یکی از ابزارهای اصلی توسعه تجارت دانست.

وی با بیان اینکه قبل از امضا و اجرای موافقتنامه های تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی، مجموعه هایی مانند موسسه مطالعات بازرگانی، اتحادیه ها و انجمن ها آنها را مطالعه و بررسی می کنند، تاکید کرد: مجموع نظرات کارشناسی مشخص می کند که موافقتنامه مذکور به نفع کشور است و موجب صادرات می شود یا به ضرر کشور و موجب واردات.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: به عنوان مثال مطالعات نشان می دهد با اجرای موافقتانه تجارت ترجیحی با پاکستان ما یک افزایش چند 100 درصدی صادرات خواهیم داشت.

وی یکی از عوامل رونق نیافتن تجارت با پاکستان را اجرا نشدن این موافقنامه عنوان کرد و افزود: به طور مثال در موضوع محصولات کشاورزی ما به علت ممنوع کردن واردات 30 هزار تن نارنگی از پاکستان خود را از صادرات 700 هزار تن سیب به این کشور محروم کردیم. در تجارت هر دو کشور می خواهند محصولی را صادر و محصول دیگر را وارد و بر اساس منافع خود حرکت کنند.

پیمان پاک خاطر نشان کرد: این موافقتنامه تنها در حوزه کشاورزی افزایش چند 100 درصدی صادرات را موجب می شود، رشدی که بخاطر چند واردات کوچک جلوی آن گرفته شده بود.

وی با تاکید بر اینکه منافع کشور در موافقتنامه های تجارت آزاد و تعرفه ترجیحی رعایت می شود تا تبدیل به وارد کننده صرف نشویم گفت: در دولت جدید بحث بازنگری روی موافقتنامه تجارت ترجیحی با ترکیه را داریم و معتقدیم این موافقتنامه ما را تبدیل به واردکننده می کند و باید اصلاح شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت موافقتنامه های با کشور چین را نیز مشمول بازنگری دانست و گفت: در حوزه اوراسیا این موافقتنامه تجارت آزاد و ترجیحی موجب می شود تا چندین میلیارد دلار صادرات داشته باشیم چرا که این کشورها تولید خاصی روی کالاهای مدنظر در توافقنامه ندارند.

وی تاکید کرد: در خصوص پاکستان نیز واقعیت این است که در بخش صنعتی و تولیدی نقطه قوتی ندارند که بگوییم می آیند بازار ما را می گیرند. اما در حوزه لوازم خانگی، خودرو و لوازم صنعتی یک جریان کالا به پاکستان که یک بازار خوب است، داریم.

پیمان پاک مشخصا در خصوص خبر آزاد شدن واردات کیف، کفش و منسوجات از پاکستان و تاثیر آن بر تولید داخل گفت: نکته مهم این است که همین امروز 8 میلیارد دلار نیاز کیف، کفش و منسوجات حوزه اوراسیا است که تاکید دارند از ایران وارد کنند.

وی ادامه داد: بنابراین نه تنها بازار داخل خودمان این گنجایش رقابت را دارد بلکه بازار کشورهای اطراف (اوراسیا) نیز خواهان محصول هستند. ما باید فضایی تعریف کنیم تا بازار اطراف را بگیریم و کالایی که می خواهند تهیه کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت یاداور شد: نمی توانیم خود را منزوی کنیم و انتظار رشد تجارت داشته باشیم. تعامل در تجارت باید بر مبنای منافع برد – برد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.