80 درصد تجارت ایران با همسایگان/ اتخاذ راهکارهای افزایش مجدد صادرات به عراق و افغانستان

معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه کاهش صادرات به عراق و افغانستان نگران کننده نیست و بیشتر نوسان قلمداد می شود، از اتخاذ راهکارهای افزایش صادرات به این دو کشور خبر داد و آن را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، احمدرضا علایی، معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت ظهر امروز با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر سیما در خصوص علل کاهش صادرات به کشورهای عراق و افغانستان گفت: این کاهش معنادار و نگران کننده نیست.

وی علت اصلی کاهش صارات ایران به این دو کشور را تغییرات سیاسی در این کشورها و فقدان ثبات سیاسی خواند و گفت: بیش از 80 درصد تجارت ما با کشورها همسایه است و باید بپذیریم ثبات در تجارت تابع متغییرهایی است که ثبات سیاسی یکی از مهمترین آنهاست.

علایی این کاهش را نوسانی خواند که نباید موجب نگرانی شود با بیان اینکه علت دیگر این نوسان تغییر سیاست های داخلی دولت افغانستان و عراق است، اضافه کرد: این کشورها به دنبال حمایت از تولید ملی رفته اند و همین موجب شده تا کالاهایی که پیش از این به این کشورها صادر کنیم، مشتری نداشته باشد.

وی ادامه داد: به طور مثال دولت افغانستان بنا ندارد واردات محصولات پلاستیکی و دولت عراق نیز محصولات کشاورزی را انجام دهند و به سمت تولید و حمایت داخلی رفته اند.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین المللی سازمان توسعه تجارت شاخص آماری تغییرات در میزان صادرات به این کشورها را معنادار ندانست و گفت: افزایش صادرات ما به عمان معنادار و به علت برخی اقدامات رخ داده است اما کاهش صادرات به افغانستان و عراق با اصلاح برخی سیاست ها قابل جبران است.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال زمانی که سیاست یک کشور در قبال واردات کالایی تغییر می کند، ما باید دنبال راهکار جایگزین برای آن باشیم و در سبد کالایی خود تجدید نطر کنیم.

علایی یکی از اقدامات جهت برقراری توازن در تجارت با افغانستان و عراق و افزایش صادرات به این کشورها را تولید مشترک محصولات در خاک این کشورها عنوان کرد و گفت: حتی می توانیم محصولات واسطه ای را به عراق و افغانستان صادر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.