ادامه تردد کالا و مسافر از هند و پاکستان/ گمرک با وزیر کشور مکاتبه می کند

طبق اعلام مسئولان گمرک، هنوز ابلاغیه ای در رابطه با ممنوعیت تردد مسافر و کالا از هند و همچنین مرز پاکستان به گمرک ایران اعلام نشده است. 

سید روح الله لطیفی – سخنگوی گمرک ایران ، درباره آخرین وضعیت تردد در مرز پاکستان و یا ورود کالا از این کشور و هند گفت که با وجود اعلامی که در رابطه با ممنوعیت تردد مسافر و کالا از این دو کشور شده است ، ما در گمرک ایران هنوز ابلاغیه ای در رابطه با این ممنوعیت دریافت نکرده ایم و شرایط به روال گذشته ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ممنوعیت  تردد کالا قابل تامل است افزود: از ابتدای جریان کرونا تا کنون همواره هر گونه تردد مسافر و یا کالا با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گرفته است و البته در مقاطعی بنابر ابلاغیه ستاد ملی کرونا  تردد مسافر در برخی از مرزها ممنوع شده بود. 

لطیفی با اشاره به اینکه در هر شرایطی توجه به فرآیند تجارت بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: گمرک ایران در زمانی که بسیاری از کشورها در آغاز فراگیری کووید19 مرزهای خود را بر کالاهای تجاری بسته بودند به سازمان جهانی گمرک پیشنهاد اجرای شیوه نامه های بهداشتی به جای توقف روند تجتری را داده بود که بعدها در تمام کشورها نیز اجرا شد تا ضمن توجه به سلامت انسانها، راههای قطع زنجیره ویروس به جای قطع روابط تجاری اجرا شد برهمین اساس ضمن ارسال کالاهای صادراتی ،   کالاهای مورد نیاز به ویژه کالاهای اساسی به کشور وارد می شود که در رابطه با آن همواره پروتکل های بهداشتی رعایت شده است، از سویی بر اساس اعلام همکاران ما در بنادر، کالاهای هندی عمدتا  در کانتینر حمل و زمان نسبتا زیادی در مسیر دریایی از کشور مبدأ تا ایران طی کرده و بعد از آن هم مدتی برای تخلیه طول می کشد و در نهایت در گمرک و بنادر تخلیه می شوند و خدمه نیز حق خروج از شناورها را ندارند و جای نگرانی نسبت به ورود کالا نیست.

وی با بیان اینکه رئیس کل گمرک ایران به زودی در مورد 
ممنوعیت واردات کالای هندی که از سوی وزیر کشور اعلام شده با وی مکاتبه ای خواهد داشت.
یادآورد شد که به هر صورت تصمیم گیری در مورد تبادل کالا باید با تامل بیشتری صورت گیرد چرا که می تواند تبعات خود را به همراه داشته باشد. 

به دنبال شیوع ویروس کرونا هندی در روزهای اخیر مسئولان مربوطه در ستاد ملی کرونا و همچنین وزارت کشور موضوع ممنوعیت تبادل مسافر و یا کالا بین ایران و هند و پاکستان را اعلام کرده اند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.