دادستان قزوین: برخی قوانین حوزه تولید در شرایط جنگ اقتصادی کارآمد نیست

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: متأسفانه برخی قوانین حوزه تولید و صنعت با شرایط جنگ اقتصادی تناسب ندارند و در این شرایط کارآمدی لازم را ندارند.

محمد قاسمی در جریان بازدید از یکی از کارخانجات و واحدهای صنعتی استان قزوین با اشاره به قوانین و مقررات دست‌وپاگیر پیش روی تولیدکنندگان در شرایط تحریم اظهار داشت: متأسفانه برخی قوانین حوزه تولید و صنعت با شرایط جنگ اقتصادی تناسب ندارند و در این شرایط کارآمدی لازم را ندارند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که قوانین مزبور برای شرایط عادی اقتصادی کشور نوشته شده‌اند، بنابراین در شرایط فوق‌العاده تحریم جنگ اقتصادی کارآمدی خود را از دست داده‌اند و به همین خاطر برای رفع تحریم و مقابله با جنگ اقتصادی این قوانین باید روزآمد شوند.

قاسمی سوء مدیریت و ضوابط اداری اضافی و دردسرساز را از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی دانست و ادامه داد: بنابراین برطرف کردن مشکل سوء مدیریت صنایع و کنار زدن ضوابط و مقررات اضافی باید در دستور کار دولت سیزدهم قرار بگیرد تا تولیدکنندگان ما از مشکلات داخلی این حوزه و خودتحریمی رها شوند.

تولیدکنندگان به توان و دانش بومی تکیه کنند

جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اثرات تحریم‌های استکباری دشمنان گفت: به هر حال وجود این تحریم‌های ظالمانه و مستکبرانه تأمین برخی مواد اولیه و مبادلات مالی را برای تولیدکنندگان و صنعتگران ما مشکل کرده است و به همین خاطر تولیدکنندگان ما باید زنجیره تأمین و تولید مواد اولیه مورد نیاز خود را در داخل کشور شکل دهند.

قاسمی واردات بی‌رویه محصولات خارجی را یکی از معضلات اصلی تولیدکنندگان ایرانی و هم‌استانی دانست و افزود: ورود کالاهای خارجی به کشور به معنای تعطیل شدن بخشی از ظرفیت‌های تولید کارخانجات و صنایع ایرانی است و به همین خاطر قانون ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه باید با جدیت بالایی از سوی مسئولان گمرک اجرا شود.

وی ادامه داد: بهترین راه برای دورزدن تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها اتکای تولیدگنندگان به توان تخصصی و دانش بومی است و اگر صادرات محصولات تولید داخل به کشورهای دوست و همسایه گسترش یابد، مشکلات کشور در تأمین ارز هم حل خواهد شد.

فرآیند استانداردسازی تصفیه‌خانه لیا سیر مناسبی دارد

دادستان قزوین در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت احیای تصفیه‌خانه شهرک صنعتی لیا اشاره کرد و گفت: به خاطر وضعیت غیراستاندارد و نامناسب این تصفیه‌خانه اداره کل حفاظت از محیط زیست و دادگستری استان به این موضوع ورود کردند که خوشبختانه بعد از اجرای مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کل استان قزوین فرآیند استانداردسازی تصفیه‌خانه یادشده سیر مناسبی را طی می‌کند.

قاسمی اضافه کرد: همه صنایع و واحدهای صنعتی موجود در شهرک صنعتی لیا باید به تصفیه‌خانه گفته‌شده اتصال پیدا کنند و اقدام به تصفیه پساب صنعتی خود کنند. در ضمن باید برای استفاده از پساب تصفیه‌شده در این تصفیه‌خانه هم باید فکری کنیم و در این حوزه باید از شرکت‌های دانش‌بنیان برای اجرای فرآیند بی‌خطرسازی پساب بهره بگیریم.

ساخت تصفیه‌خانه لیا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین هم در این بازدید از پیشرفت فیزیکی 95 درصدی ساخت تصفیه‌خانه جدید شهرک صنعتی لیا خبر داد و گفت: برای احداث این تصفیه‌خانه پیشرفته تا امروز بیش از 10 میلیارد تومان هزینه شده و به نظر می‌رسد برای اتمام کامل این تصفیه‌خانه حداقل به یک میلیارد تومان اعتبار جدید نیاز داریم.

حمیدرضا خانپور افزود: بیشتر این بودجه توسط شرکت شهرک‌های صنعتی و بخشی از آن هم از طریق سازمان برنامه‌ و بودجه تأمین شده است و امیدواریم واحدهای تولیدی موجود در شهرک لیا بتوانند با اتصال کامل به تصفیه‌خانه مذکور به آلودگی پساب صنعتی شهرک لیا پایان بدهند.

وی ادامه داد: پساب صنعتی تصفیه‌شده یک سرمایه بزرگ برای استان قزوین محسوب می‌شود و اگر شرکت آب منطقه‌ای به قول خود عمل کرده و از این پساب برای احیای دشت خشکیده الله‌آباد قزوین استفاده کند، بخش مهمی از بحران ریزگرد در استان قزوین مدیریت شده و شاهد در امان ماندن 3 استان قزوین، البرز و تهران از بحران ریزگردهای دشت الله‌‌آباد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.