رشد ۲۳۰ درصدی ارزش صادرات ایران به آفریقا در ۷ ماهه سال‌جاری

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات جمهوری اسلامی ایران به آفریقا در ۷ ماهه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳۰ درصد از نظر ارزشی و ۴۶ درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.

به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با بیان این خبر اظهار داشت: در ۷ ماهه سال جاری ۶۲۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای آفریقایی صورت گرفته که در مقایسه با ۱۸۸ میلیون دلار صادرات مدت مشابه سال گذشته، با ۴۳۲ میلیون دلار افزایش شاهد رشد ۲۳۰ درصدی بوده‌ایم.

وی فزود: همچنین در مدت یاد شده، صادرات کشورمان به قاره آفریقا از لحاظ وزنی ۱/۴۷۲/۴۸۱ تن برآورد شده که در مقایسه با مقدار ۱/۰۰۵/۲۸۹ تن مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۴۸۷ تنی،  حدود ۴۶ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در این مدت کشور غنا با حدود ۲۵۲ میلیون دلار در جایگاه نخست طرف‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و آفریقای جنوبی با حدود ۱۰۵ میلیون دلار، الجزایر با حدود ۶۶ میلیون دلار، کنیا ۴۵ میلیون دلار، نیجریه ۴۳ میلیون رتبه دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

پیلتن اضافه کرد: همچنین تانزانیا با ۴۰ میلیون دلار، سودان ۱۹ میلیون دلار، ساحل عاج ۱۳ میلیون دلار، سومالی ۱۲ میلیون دلار، موزامبیک ۷ میلیون دلار، مصر با حدود ۶ میلیون دلار در جایگاه ششم تا یازدهم کشورهای هدف صادراتی در آفریقا قرار دارند.

وی گفت: در حوزه واردات نیز ایران در ۷ ماهه سال جاری، ۳۱ میلیون دلار از قاره آفریقا واردات داشته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان‌دهنده کاهش ۳۹ درصدی در ارزش است.

مدیر کل دفار عربی و آفریقایی بیان داشت:  در ۷ ماهه سال ۹۹، به میزان ۵۱ میلیون دلار واردات از کشورهای این قاره داشتیم که از نظر وزنی در بازه زمانی یاد شده در سال گذشته ۲۴۸/۱۰۶ تن بوده که با ۶۶ درصد کاهش به ۱۶۸/۳۶ تن تقلیل پیدا کرده است.

پیلتن گفت:واردات ایران از تانزانیا با ۵/۶ میلیون دلار رتبه اول، اتیوپی با ۷/۵ میلیون دلار رتبه دوم ، غنا با ۶/۴ میلیون دلار رتبه سوم، کنیا با ۳/۳ میلیون دلار رتبه چهارم و آفریقای جنوبی هم با ۲/۳ میلیون دلار رتبه پنجم را در ۷ ماهه سال   ۱۴۰۰ به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: با توجه به نگاه ویژه‌ای که به قاره آفریقا در حاکمیت، قوه مقننه، نمایندگان مجلس و دولت جدید وجود دارد، در حال برنامه‌ریزی برای فعال کردن کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا هستیم و امیدواریم در شرایط جدیدی که هم در سطح داخلی هم در سطح بین‌المللی اتفاق افتاده با استفاده از این فرصت مبادلات تجاری با قاره آفریقا را به سطح بالاتری برسانیم و در آینده‌ای نزدیک با فعال کردن کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا و پیگیری مصوبات قبلی کمیسیون با پیشنهادات خوبی به ستاد آفریقا بتوانیم به تقویت زیرساخت‌های تجاری با کشورهای آفریقایی و تسهیل روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و آفریقا کمک کنیم.

 مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی در پایان یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود در پایان سال جاری صادرات ایران به کشورهای آفریقایی از مرز یک میلیارد دلار بگذرد و رشد جدیدی را در صادرات کالا از ایران به این قاره شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.