سازمان تامین اجتماعی مشکلات را افزایش داد/ ایجاد تعهدات مجلس به تولیدکنندگان آسیب زد

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: از بیش از یک سال گذشته جلسات زیادی با سازمان تامین اجتماعی داشتیم. جلسات کمیسیون اصلاح آیین‌نامه‌ها توسط نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار می‌شود.

اصغر آهنی‌ها در مورد مشکلات ایجاد شده توسط تامین اجتماعی برای فضای کسب و کار در کشور اظهار کرد: ما در شرایطی هستیم کi فضای عمومی کشور باید فضای تولید و رفع موانع باشد، رتبه ایران در فضای کسب و کار رتبه مناسبی نیست و بین 125 تا 130 است. شاهد هستیم که برای دلالی در کشور مشکل خاصی وجود ندارد اما از طرف دیگر کسی که سرمایه‌گذاری کرده و ایجاد اشتغال می‌کند؛ هر روز با یکی از دستگاه‌های کشور درگیر است.

وی افزود: بیمه، بانک، مالیات و … در کنار هم باعث می‌شود که دست‌های تولید بسته شود. بسیاری از کسانی هم برای رفع موانع مسئولیت دارند، حاضر نیستند که چندان درگیر شوند و سعی می‌کنند یک نوع دیپلماسی اداری انجام داده و موانع را برطرف کنند. مشکلاتی که با این نهادها داریم نشان از این دارد که بخش‌های مختلف هر یک سیاست‌گذاری جدا دارند؛ تا زمانی که این سیاست‌گذاری‌ها هماهنگ و در هم تنیده نشود نمیتوانیم مشکلات راحل کنیم. میزان شکایت‌ها در هیئت‌ها و دیوان‌ها نشانگر همین ناهماهنگی در سیاست‌گذاری بوده و باعث بی‌انگیزگی برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود. از آنجا که قدرت رفع موانع برای سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد نشده طبیعتا سرمایه‌گذار خارجی هم حتی اگر میدان باز شود وارد کشور نمی‌شود.

آهنی‌ها گفت: تامین اجتماعی به عنوان یک مولفه خود سیاست‌گذاری کرده، خود اجراییه صادر و اجرا می‌کند. متاسفانه در سال‌های گذشته دولت‌ها بدهی‌های سنگین به تامین اجتماعی دارند و از طرف دیگر مصوبات مجلس باعث ایجاد تعهد برای صندوق تامین اجتماعی شد و منابع آن را هم تامین نکرد. هر روز مشکلات اقتصادی سازمان تامین اجتماعی افزایش یافته است. بنابراین سازمان تامین اجتماعی ضمن اینکه خدمات خود را کاهش داده مشکلات عدیده‌ای را هم برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است. این عامل بسیار در تولید مهم است.

نایب رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: مراجع رسیدگی کننده به این موضوع هم هیئت‌های بدوی و تجدید نظر هستند که اکثر اعضای آن از سازمان تامین اجتماعی هستند. طبیعتا مرجع حقوقی برای رسیدگی به این موارد نیست. حتی اگر نمایندگان دیگر نظر مخالف داشته باشند از آنجا که اکثریت از سازمان تامین اجتماعی هستند نتیجه حاصل نمی‌شود.

وی اضافه کرد: از بیش از یک سال گذشته جلسات زیادی با سازمان تامین اجتماعی داشتیم. جلسات کمیسیون اصلاح آیین‌نامه‌ها توسط نمایندگان سازمان تامین اجتماعی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار می‌شود. توانستیم با همکاری یکدیگر موانعی را مرتفع کنیم. قدم‌های مثبتی برای رفع مشکلات برخی از کارفرمایان برداشته شده اما هنوز راه زیادی دارد تا مشکلات رفع شود. امیدواریم بتوانیم در این بخش خاص موانع را به کمترین حالت ممکن برسانیم./ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.