سند توسعه همکاری‌های جدید گمرکی ایران و چین امضا شد

طی نشستی با حضور رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر گمرک و تجارت جمهوری چین، سند همکاری توسعه خدمات گمرکی فعالان مجاز اقتصادی دو کشور امضا و راه‌های توسعه همکاری‌های گمرکی دو کشور بررسی شد.

به گزارش روز چهارشنبه گمرک ایران، در پنجاهمین سال روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین و در نشست مجازی «مهدی میراشرفی» و «دانگ لینگ جون» با امضای تفاهم‌نامه ای بر ایجاد تسهیلات و فراهم آوردن امکانات مناسب در  شناسایی متقابل برنامه فعالان اقتصادی مجاز مورد تأیید گمرک ایران و برنامه مدیریت اعتباربخشی شرکت‌های مورد تأیید جمهوری خلق چین تاکید شد.

دو طرف به صورت رسمی پس از بیان راه‌های ارتقای خدمات گمرکی دو کشور برای افزایش مناسبات تجاری از سوی دو کشور این تفاهم‌نامه را امضا کردند.

میراشرفی با بیان اینکه دو کشور دارای فرهنگی غنی و تمدن‌ساز هستند، اظهار داشت: ایجاد روابط تجاری مستحکم و توسعه همکاری‌های گمرکی به منظور تسهیل تجارت می‌تواند به برقراری صلح و فراهم کردن رفاه برای دو ملت کمک به سزایی کند و همچنین توسعه همکاری‌های گمرکی و تجاری بین دو کشور، یک‌جانبه‌گرایی و آثار تحریم‌های ظالمانه را کم‌رنگ خواهد کرد.

وی افزود: عزم و اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه‌ها ازجمله تجارت می‌تواند همچنین از میزان خسارت‌ها و زیان‌های بیماری کووید-۱۹ بر تجارت بکاهد و سند جدید همکاری‌های گمرکی دو کشور شروع خوبی برای این منظور خواهد بود.

رییس کل گمرک ایران نیز با ارائه پیشنهادهایی، بر آمادگی کامل گمرک ایران برای اجرایی کردن سند جدید همکاری‌های گمرکی دو کشور تأکید کرد و اظهار داشت: با استقبال از پیشنهادهای طرف چینی، از جمله در زمینه مبارزه با قاچاق، پیشنهاد می‌کنیم که موضوع ایجاد دروازه‌های مشترک مجازی بین گمرکات ایران و چین که می‌تواند در کاهش تخلفات مؤثر باشد، مورد بررسی و سپس اجرا قرار گیرد.

وی افزود: پیشنهاد این است که گمرکات دو طرف از تجربیات عینی در بحث مبارزه با قاچاق و گونه‌های در معرض خطر و انقراض استفاده کنند و هیات‌هایی از سوی دو گمرک در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند.

معاون وزیر اقتصاد ایران همچنین از برگزاری دوره‌های آموزشی و تبادل تجربیات دو گمرک در زمینه مبارزه با تخلفات، تشکیل یک کمیته کاری مشترک برای نظارت بر اجرای سند همکاری‌های تازه گمرکی و تلاش برای افزایش ظرفیت‌سازی گمرکی به عنوان بخش دیگری از پیشنهادهای گمرکی ایران نام برد.

میراشرفی همچنین بر این نکته تأکید کرد :گمرکات ایران و چین می‌توانند همکاری‌های خود را در سازمان‌های بین‌المللی ازجمله سازمان جهانی گمرک افزایش دهند.

استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی برای توسعه تجارت با ایران

معاون وزیر گمرک و تجارت چین نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست تصریح کرد: ایران و چین دو کشور با روابط در حال توسعه هستند که طی پنجاه سال گذشته همکاری و تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند.

وی افزود: استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی موجود برای تسهیل و توسعه تجارت می‌تواند آثار منفی کووید-۱۹ را که زیان‌های زیادی برای همه انسان‌ها در دنیا داشته است کاهش دهد و مایلیم که از این ظرفیت‌ها در ارتباط با توسعه تجارت با ایران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی افزود: ایران و چین در سال‌های اخیر روابط گمرکی و تجاری خوبی با یکدیگر داشته‌اند و امضای سند جدید همکاری گمرکی دو کشور می‌تواند نقش مثبتی در تسهیل و تأمین امنیت تجارت فی‌مابین ایفا کند.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین اظهار داشت: برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران آمادگی داریم و مطمئن هستیم که افزایش همکاری‌های دوجانبه منافع بیشتری برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت.

وی پیشنهادهایی برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران ارائه کرد و گفت: با امضای تفاهم‌نامه جدید همکاری بین دو کشور امیدواریم بتوانیم آن را به خوبی اجرا کنیم و فاز بعدی را عملیاتی کنیم.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین ابراز امیدواری کرد که امضای تفاهم‌نامه مربوط به فعالان اقتصادی مجاز ،منافع خوبی برای شرکت‌های چینی در زمینه صادرات و واردات به دنبال داشته باشد.

وی همچنین پیشنهاد کرد که در راستای مبارزه با قاچاق کالا، گونه‌های گیاهی و جانوری در حال انقراض، اشیای فرهنگی و فریب‌کاری تجاری اطلاعات بیشتری بین گمرکات ایران و چین مبادله شود و ادارات مسئول در گمرک دو کشور مدارک و اطلاعات لازم را به صورت الکترونیکی رد و بدل کنند.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین آمادگی خود را برای تبادل الکترونیکی تصاویر ایکس‌ری و اعزام متخصصان چینی به ایران برای همکاری در زمینه تجهیزات الکترونیکی چینی در گمرکات ایران اعلام کرد که رئیس کل گمرک ایران نیز با استقبال از این پیشنهاد، گفت: خوشبختانه ایران در ساخت ایکس ری به خودکفایی رسیده است و  در حال حاضر هم از تجهیزات کنترلی ساخت چین و هم ساخت کشور خودمان در گمرکات استفاده می‌کنیم.

در این نشست که به صورت آنلاین برگزار شد، حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک و سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک نیز حضور داشتند.

حجم تجارت ایران و چین در سال ۹۹ برخلاف محدودیت‌های ناشی از بیماری کووید-۱۹ و تحریم‌ها، بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود که هم در بخش صادرات و هم واردات چین شریک اول تجاری ایران است.

بر اساس اعلام گمرک، در ۱۲ ماهه سال ۹۹ در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

در فروردین ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۳۴۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار بین ایران و شرکای تجاری مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن ۳۲ درصد و ارزش ۶۲.۵ درصد افزایش داشت و مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین ماه سال‌جاری حاکی از تراز مثبت ۱۷۴ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.