صادرات کره و شیرخشک مشروط به خرید شیرخام با نرخ مصوب شد

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: در صورتی که کارخانجات شیر خشک روزانه ۵ هزار تن شیرخام را از تاریخ ۱۰ مرداد به نرخ مصوب خریداری کنند، اجازه صادرات شیرخشک و کره خواهند داشت.

تعلل دولت در تعیین قیمت شیر خام باعث زیان ده شدن صنعت دامپروری و خسارت شدید تولیدکنندگان شده بود و این مساله کشتار گسترده دام‌ها و به دنبال آن از بین رفتن ذخایر ژنتیکی کشور را به دنبال داشت. سرانجام نیز وزارت جهاد در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی اقدام به تعیین نرخ جدید شیرخام و تأمین نظر دامداران کرد، در این جلسه قیمت شیر خام ۶,۴۰۰ تومان تعیین شد. اگر چه این نرخ دیرهنگام تصویب شد اما مانع بسیار مهمی در جلوگیری از گسترش بحران و نابودی صنعت دامپروری کشور محسوب می‌شد.

با این حال پس از تعیین قیمت مذکور برای شیرخام، دولت حاضر به افزایش قیمت لبنیات نشد و زمزمه‌هایی مبنی بر عدم خرید شیرخام به نرخ جدید توسط برخی شرکت‌های بزرگ لبنی شنیده شد و این امر باعث ایجاد نگرانی دوباره در میان دامداران و اعتراض آنان به شرایط موجود شد. در همین راستا، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاو داران کشور در گفتگویی با خبرنگار مهر با اشاره به صدور بخش نامه‌ای از سو وزارت جهاد کشاورزی و مشروط کردن صادرات شیرخشک و کره به خرید شیرخام با نرخ مصوب از اعلام آمادگی سه شرکت بزرگ لبنی برای خرید شیرخام با نرخ مصوب خبر داد تا سایه این نگرانی از صنعت دام کشور که بیش از ۳ دهه برای اصلاح نژاد آن تلاش شده است، برطرف شود.

سید احمد مقدسی  درباره آخرین وضعیت خرید شیرخام با نرخ مصوب، اظهار داشت: براساس بخش نامه معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، به کارخانجات شیر خشکی که شیرخام را از تاریخ ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ به قیمت مصوب ۶,۴۰۰ تومان خریداری کنند، اجازه داده خواهد شد که شیرخشک و کره تولیدی خود را بدون تعرفه صادر کنند.

به گفته این مقام مسئول، براین اساس کارخانجات شیرخشک سراسر کشور باید روزانه ۵ هزار تن شیرخام خریداری کنند.

وی اضافه کرد: این شرط برای کارخانجات لبنی نیز برقرار است و آنها هم در صورت خرید شیرخام با نرخ مصوب مذکور می‌توانند فرآورده‌های استحصالی از آن (کره و شیرخشک) را بدون تعرفه صادر کنند.

مقدسی درباره اینکه برای کارخانجات لبنی چه میزان خرید شیرخام پیشنهاد شده است؟، گفت: برای کارخانجات لبنی رقمی اعلام نشده اما این میزان علاوه بر مقداری است که به کارخانجات شیرخشک ابلاغ شده است ضمن اینکه تاکنون سه کارخانه بزرگ لبنی از جمله کاله، دامداران و پگاه برای خرید شیرخام به نرخ مصوب اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی درباره آخرین وضعیت تصمیم‌گیری درباره افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی نیز اضافه کرد: هنوز برای افزایش قیمت لبنیات تصمیمی گرفته نشده است./ مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.