۳ ساله شدن مهلت رفع تعهد ارزی فرش

رئیس مرکز ملی فرش از مطالبه ۱۲۰ نفر از نمایندگان‌ مجلس با امضای درخواستی از رئیس جمهوری مبنی بر اصلاح قانون حداکثر مهلت زمانی بازگشت ارز و ایفای تعهد صادرکنندگان فرش دستباف به ۳۶ ماه خبر داد.

فرحناز رافع اظهار کرد: حضور و بازدید تعداد زیادی از مسئولان و نمایندگان مجلس از بیست و نهمین نمایشگاه فرش دستباف، باعث پیگیری مشکلات این صنعت در مجلس شورای اسلامی شد. این نمایشگاه که از  ۳۱ مرداد تا ششم شهریور در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شده بود، مهمترین رویداد تخصصی در حوزه فرش دستباف در جهان به شمار می‌رود.

به گفته وی وضعیت صادرات فرش دستباف کشور و برخی مشکلات قانونی پیش روی این هنر- صنعت، به ویژه مهلت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین درخواست مرکز ملی فرش ایران و فعالان تولید و عرضه فرش دستباف ایران، باعث مطالبه ۱۲۰ نفر از نمایندگان‌ مجلس با امضای درخواستی از رئیس جمهوری مبنی بر اصلاح قانون حداکثر مهلت زمانی بازگشت ارز و ایفای تعهد صادرکنندگان فرش دستباف به ۳۶ ماه شد.

رئیس مرکز ملی فرش افزود: همچنین برای ایجاد انگیزه و افزایش صادرات فرش دستباف به کشورهای هدف و با توجه به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس درخواست کرده‌اند که رفع تعهد ارزی صادرکنندگان کمتر از ۹۰ درصد تعیین و تصویب شود.  

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر مهلت بازگشت ارز برای صادرات فرش، یک سال در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز ملی فرش اخیرا در یک نشست خبری گفته بود که مشکل اصلی صادرات فرش به جز تحریم، تعهد ارزی است و آمارها نشان می‌دهد صادرات افت وزنی نداشته و اگر اظهار واقعی باشد افت ارزشی هم نداشتیم. در اصل یک صادرات پنهان وجود دارد که بخاطر تحریم و تعهد ارزی است و اگر این رقم با آمار رسمی صادرات جمع شود،   بر اساس آمار تولید، می‌توان گفت صادرات رقم قابل توجهی بوده است. همچنین به دلیل شرایط یاد شده ممکن است فرش ایران با اسم کشورهای دیگر هم صادر شود./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.